Neizvršni direktorji DUTB so sejo, na katerem so izbirali šefa slabe banke, začeli že včeraj, a so si čas za odločitev vzeli še čez noč. Imre Balogh je DUTB začasno vodil že od lanskega oktobra, polni mandat pa mu začne teči 1. oktobra. Balogh s tem postaja tudi član upravnega odbora DUTB.

Izbirali med Baloghom in Križajem

Trije neizvršni direktorji Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) – Marko Simoneti, Janez Širovnik, sicer član upravnega odbora družbe Sip Šempeter, ter Juan Barbo Silvela, ki je med drugim delal v španski slabi banki Sareb – so včeraj izbirali izvršnega direktorja slabe banke. Včerajšnjo sejo so nadaljevali danes, ker se jim ni uspelo uskladiti, ali naj slabo banko v prihodnje vodi dosedanji vršilec dolžnosti izvršnega direktorja DUTB Imre Balogh ali nekdanji direktor Hypo Leasinga Mitja Križaj. Čeprav se je včeraj pozno popoldne pojavila informacija, da so neizvršni direktorji za novega šefa izbrali Križaja, a da odločitev ni bila enotno sprejeta in da je zaradi tega včeraj še niso objavili, je kmalu po tem obveljalo, da je kljub vsemu pretehtala odločitev, da vodenje DUTB še naprej zaupajo Baloghu. Odločevalci so tako o novem šefu DUTB razpravljali in se usklajevali še ponoči.

Balogh proti Križaju

Če bo vodenje DUTB tudi v prihodnje zaupano Baloghu, bo ta nadaljeval delo, ki ga je začel že oktobra lani, ko je vodenje slabe banke prevzel po odpoklicu glavnega neizvršnega direktorja Larsa Nyberga in šefa DUTB Torbjörna Manssona, ki sta predvsem zaradi visokih izplačil izgubila zaupanje vlade. Na mesto šefa DUTB se je Balogh povzpel s položaja neizvšnega direktorja, kamor ga je vlada imenovala marca lani skupaj s Simonetijem in Širovnikom. Balogh, ki mu nekateri očitajo premalo odločnosti pri sprejemanju ključnih odločitev, je (tudi) po lastnih izjavah netoleranten do političnega vmešavanja, kar mu v prihodnjih tednih oziroma mesecih utegne priti še kako prav. Dva večja prodajna postopka, predvidena za prihodnje tedne ali mesece, to sta zaključek prodaje koprskega Cimosa in prodaja mariborske MLM, v katera so vpeti tudi državni lastniki, vodi namreč prav DUTB. Balogh je v Slovenijo prišel leta 2013, ko ga je Banka Slovenije ob začetku nadzorovane likvidacije Probanke imenovala za predsednika izredne uprave. Po neuradnih podatkih naj bi Balogha priporočil Madžar Istvan P. Szekely z generalnega direktorata evropske komisije za gospodarske in denarne zadeve, odgovoren za Slovenijo. Balogh, ki ima v bančništvu skoraj tridesetletne izkušnje, je diplomiral, magistriral in doktoriral na Madžarskem, po diplomi pa se je med drugim izobraževal na elitnem Harvardu.

Križaj, ki je v minulih letih vodil Hypo Leasing, zdaj Heta Asset Resolution, je trenutno član nadzornega sveta Slovenskih železnic, kamor ga je Slovenski državni holding (SDH) imenoval septembra lani. Pred časom je bil imenovan tudi za prokurista koroškega gradbenega podjetja Kograd Igem, ki ga obvladuje velenjski poslovnež Tomaž Ročnik in ki je na predlog NLB in DUTB končal v postopku prisilne poravnave. Križaja se je omenjalo tudi med kandidati za položaj člana poslovodstva za finance Holdinga Slovenske elektrarne (HSE).