Z delom ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc v nobeni poslanski skupini niso zadovoljni, vseeno pa je malo verjetno, da bi jo interpelacija, ki so jo proti njej v petek vložili poslanci SDS, odnesla iz vlade. Vprašanje je celo, ali bo interpelacijo razen poslancev SDS podprla še kakšna poslanska skupina oziroma ali bo morda Nova Slovenija (NSi) skupaj z nepovezanimi poslanci vložila še eno. Po prvih tolmačenjih v državnem zboru je to, da je hkrati vloženih več interpelacij o delu istega ministra, mogoče, se pa kaj takšnega v dosedanji parlamentarni praksi še ni zgodilo.

V drugi desnosredinski opozicijski stranki NSi so sicer že sredi prejšnjega tedna napovedali, da imajo interpelacijo proti Kolar-Celarčevi pripravljeno. S pomočjo podpisov poslanske skupine nepovezanih poslancev in obeh samostojnih poslancev Andreja Čuša in Zvonka Laha naj bi jo v državnozborsko proceduro vložili v začetku tega tedna. Vendar jih je SDS prehitela. Svojo samostojno potezo so Slovenski demokrati na twitterju pospremili z besedami, da v njihovi stranki manj govorijo in več delajo. V NSi se s tem očitno ne strinjajo in ravnanje SDS razumejo kot prestižno igro in kot pomanjkanje idej. »Ne morem se zakrohotati, se bom pa nasmejal,« je bil o potezi SDS včeraj zgovoren poslanec NSi Jernej Vrtovec. O tem, ali bodo podprli interpelacijo, ki jo je pripravila SDS, ali bodo vložili svojo, se bodo v NSi odločili danes. Pri tem bo bistvena sama vsebina besedila. »Zavzemamo se za to, da ministrica odide. Je pa naš cilj, da se ji z vsebinskimi razlogi dokaže, da ne dela dobro,« je mogoče slišati v NSi, kjer so prepričani, da je njihova interpelacija zelo dobro pripravljena.

Očitki se prekrivajo

Tako kot v NSi tudi v SDS ministrici med drugim očitajo odlašanje z reformo, podaljševanje čakalnih dob, pasivnost ob korupciji v zdravstvu in sporno kadrovanje. Tem poudarkom pa so dodali še težave pri delovanju novih urgentnih centrov, odgovornost za usodno streljanje v Izoli in zamenjavo plinov v novogoriški bolnišnici.

Interpelacijo so po besedah poslanke Jelke Godec v SDS pripravljali že dolgo. Ker ministrica ni odgovarjala na njihova opozorila, pa je bila njena vložitev »normalna pot naprej«. Če bo interpelacijo vložila še NSi, Godčeva pričakuje, da bo v državnem zboru prvi na vrsti predlog SDS. Upa pa, da se jim bodo v manjši desnosredinski stranki vendarle pridružili. Tudi nekateri naši sogovorniki iz koalicijskih vrst so prepričani, da se bo NSi tokrat skupnemu nastopu s SDS kaj težko izognila.

Da interpelacije SDS (niti morebitne interpelacije NSi) proti ministrici za zdravje ne bodo podprli, so že napovedali v tretji opozicijski stranki Združeni levici (ZL). Poslanka Violeta Tomić tekmo med SDS in NSi razume kot gnečo na desnici, »kdo bo prvi ustregel zavarovalniško-zdravniškim lobijem«. V ZL se nasprotno zavzemajo za ukinitev dopolnilnega zavarovanja in omejitev koncesij, kar je obljubila Kolar-Celarčeva. Čeprav so tudi sami kritični, ker zakonodaje na področju zavarovanja v dveh letih še ni pripravila, pa po prepričanju Združene levice z razrešitvijo sedanje zdravstvene ministrice bolniki ne bi bili na boljšem.

Žrtvovanje ministrice bi bilo preveč tvegano

Z mrtvim tekom na področju zdravstvene reforme in z nespretnim komuniciranjem so nezadovoljni tudi v koalicijskih vrstah. Kljub temu so v SD ministrici za pripravo obljubljenih nujnih sprememb dali še čas do konca leta. Bi pa Socialni demokrati interpelacijo SDS (ali NSi) težko podprli tudi zato, ker je njihova vizija zdravstva bistveno drugačna od vizije desnosredinskih strank, ki se zavzemata za več zasebne pobude v (javnem) zdravstvu. Še bolj kritični kot v SD so do dosedanjega (ne)dela ministrice Kolar-Celarčeve v DeSUS, kjer menijo, da z nujnimi ukrepi niti do konca leta ni več mogoče čakati. Kot pravijo, imajo sami nekatere zakonske predloge že pripravljene in lahko z njimi ministrstvu za zdravje takoj priskočijo na pomoč. Tudi v stranki upokojencev pa se sprašujejo, ali je v tem trenutku res pravi čas za zamenjavo ministrice.

Dogovor, kako vendarle pospešiti spremembe, v vseh treh vladnih strankah pričakujejo od današnjega koalicijskega vrha, ki ga je na temo zdravstva sklical premier Miro Cerar. Ta po naših informacijah Kolar-Celarčevo sicer še vedno podpira. Menda tudi zato, ker je v proceduri še interpelacija proti ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču, ker bi bila vlada po padcu katerega od ministrov še bolj ranljiva in ker bi iskanje novega zdravstvenega ministra reformo še dodatno zavrlo. Kot je mogoče slišati v SMC, pa ima »mečkanja« Kolar-Celarčeve tudi Cerar že vrh glave, kar je poslancem največje vladne stranke na enem od preddopustniških sestankov že dal vedeti. Ji je pa, tako naši viri, dal čas, da do konca jeseni obelodani ključne reformne predloge.