»Ne razumem, zakaj moramo otroku kupovati zvezke točno določenega ponudnika, ki so precej dražji od običajnih zvezkov,« nam je potožil eden od staršev. Na več osnovnih šolah po Sloveniji namreč zahtevajo, da starši kupujejo zvezke znamke Tako lahko; med njimi je tudi osnovna šola Bistrica. Na njihovem seznamu za drugi razred je tako napisano, da »morajo« starši kupiti kar osem zvezkov te znamke. Cene teh zvezkov se gibljejo od okoli enega evra do nekaj manj kot dveh evrov in pol, medtem ko je zvezke drugih znamk mogoče kupiti tudi že za nekaj deset centov.

»To so potrošniške bedarije«

Na osnovni šoli Bistrica pravijo, da te zvezke priporočajo, ker so bolj kakovostni. »Vsi zvezki imajo modro obrobo, ki otroku pomaga pri koncentraciji. Zvezki, ki jih uporabljajo pri slovenščini, pa imajo dodatne vmesne črte, ki otrokom olajšajo učenje pisanja,« je pojasnila Milena Kravcar, pomočnica ravnatelja na OŠ Bistrica. A na njihovem seznamu so tudi brezčrtni in karirasti zvezki Tako lahko, ki se od drugih, cenejših zvezkov skorajda ne razlikujejo. »Pri teh je najbrž vseeno,« je priznala Kravcarjeva in dodala, da ne bo nič narobe, če bodo otroci k pouku prinesli zvezek katere druge znamke. Da bi imeli s prodajalci teh zvezkov posebne pogodbe ali dogovore, je zanikala.

»Zahteve po točno določenih zvezkih so pretirane, popolnoma nesmiselne in pedagoško vprašljive,« je kritičen ravnatelj osnovne šole Prule Dušan Merc, ki je prepričan, da prilagojeni zvezki z modrimi črtami ne bodo prinesli pričakovanega razvoja. »Brati in pisati se da naučiti tudi z navadnim zvezkom. Učiteljice in učitelji neprestano ustvarjajo nove potrebe, ki ne bodo prinesle boljših rezultatov,« je bil oster Merc in dejal, da so prilagojeni zvezki še ena v vrsti »potrošniških bedarij«.

Po izkušnjah predsednika Združenja ravnateljev Gregorja Pečana je zgoraj opisana praksa na slovenskih osnovnih šolah prej izjema kot pravilo. »Tovrstne zahteve so neprimerne in šolam tako ravnanje odsvetujem,« je bil jasen Pečan. »Na naši šoli ponavadi na seznam zapišemo, kakšne velikosti naj bo zvezek in koliko listov naj ima, nikakor pa ne diktiramo, katero znamko zvezka naj kupijo starši.«

Ministrstvo: Favoriziranje ni potrebno

Po mnenju Antona Medena, predsednika Zveze aktivov svetov staršev Slovenije, gre pri takšni formulaciji seznama šolskih potrebščin za ponesrečen način svetovanja, kakšne lastnosti naj ima zvezek. »Zvezki Tako lahko so bili dolga leta edini tovrstni zvezki na trgu, danes pa takšne, prilagojene zvezke ponuja več ponudnikov,« je povedal Meden, ki sicer meni, da učitelji upravičeno zahtevajo te »posebne« zvezke pri šolarjih prve triade.

Seznam delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv ravnatelju predlaga strokovni aktiv učiteljev, piše v pravilniku o upravljanju učbeniških skladov. Pisno soglasje za skupno nabavno ceno delovnih zvezkov in drugih gradiv mora primakniti tudi svet staršev. To določbo je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki ga vodi Maja Makovec Brenčič, sprejelo, ker so želeli doseči, da bi bil izbor delovnih zvezkov in učnih gradiv narejen racionalno. »Ta pravilnik vprašanj, ki so povezana z zvezki in znamkami zvezkov, ne obravnava. Menimo, da favoriziranje določenih znamk zvezkov ni potrebno,« so še povedali na ministrstvu.