Šiškarji, ki stanujejo v blokih na naslovu Vodnikova cesta 34 in 36, opozarjajo, da je sosed Valent Šebijan z gradnjo prevelikega parkirišča le streljaj od njihovih blokov kršil izdano gradbeno dovoljenje. Dovoljenje, ki ga je Šebijanova družba Valentin pridobila februarja letos, je namreč dovoljevalo gradnjo samostojnega parkirišča z zgolj 4 parkirnimi prostori in s površino 198,55 kvadratnega metra.

A vlagatelj je v resnici zgradil ograjeno parkirišče s 26 parkirnimi prostori, kar priznava tudi Šebijan. Po mnenju stanovalcev takšna gradnja ne ustreza več določilom nezahtevnega objekta, zato so vlagatelja prijavili gradbeni inšpekciji. Tam so potrdili, da so prejeli prijavo, in zagotovili, da jo bodo obravnavali v skladu s svojimi prioritetami. »Ker inšpekcijski postopek še ni bil uveden, z drugimi podatki trenutno ne razpolagamo,« so dodali.

Inšpektorica si je že ogledala parkirišče

Šebijan pa je povedal, da ga je inšpektorica že obiskala, a da mu še ni izdala odločbe. »Seveda me skrbi, kaj bo rekla inšpekcija. Ne vem, kaj bom naredil, če ne bom smel uporabljati teh parkirnih prostorov, ker jih potrebujem za gostilno in prenočišča na drugi strani Vodnikove ceste,« je zatrdil Šebijan, ki bi potreboval soglasje sosedov, da bi smel zgraditi parkirišče, ki bi bilo večje od 200 kvadratnih metrov. A stanovalci so v preteklosti že odrekli izdajo takšnega soglasja in Šebijan se zaveda, da ga bo zdaj dobil še težje.

Spomnimo, Šebijan je sosede razjezil že leta 2013, ko je na omenjenem zemljišču posekal vsa drevesa. Takrat je obljubil tudi, da bo naknadno zasadil nova, a tega ni storil. »S stanovalci smo imeli tri sestanke in najprej so zahtevali tri drevesa, potem pet, nazadnje osem in živo mejo. Ampak jaz ne potrebujem grmovja in dreves, jaz potrebujem parkirne prostore. Če bi upošteval njihove želje, bi mi to vzelo vsaj pet parkirnih prostorov,« je pojasnil Šebijan, ki je prepričan, da sosedi njegovemu projektu nasprotujejo zato, ker na tem zemljišču ne bodo mogli več brezplačno parkirati.

Zasebnih zelenic nihče ne nadzira

Da bi preprečili nadaljnje uničevanje vsaj preostanka sosednje zelenice, ki je prav tako v Šebijanovi lasti in na njej parkirajo vozila, so se Šiškarji obrnili na različne institucije, vendar so se povsod otepali odgovornosti, češ da niso pristojni. Na gradbeni inšpekciji so pojasnili, da lahko ukrepajo le v zvezi z gradnjo objektov, na inšpekciji za okolje in naravo pa niso pristojni za preprečitev parkiranja na zelenici, ker »navedeno zemljišče nima statusa naravne dediščine«.

Da so brez moči, zagotavljajo tudi na inšpektoratu Mestne občine Ljubljana in na mestnem redarstvu, kjer pravijo, da občinski odloki parkiranje prepovedujejo le na javnih zelenih površinah in drugih javnih površinah. Šebijanova parcela po mnenju mestnega redarstva dejansko izpolnjuje opis zelenice, vendar iz uradnih evidenc izhaja, da gre za površino v zasebni lasti, zato tam ne morejo ukrepati.

Lastnik želi urediti parkirišče namesto parka

Na vprašanje, kakšno stališče imajo do te problematike, na občini niso jasno odgovorili. Na redarstvu so zapisali le: »Zavedamo se pomena zelenih površin v urbanem okolju ter na tovrstnih javnih površinah, kjer je ukrepanje zakonsko skladno, izvajamo redni nadzor in ukrepamo skladno s pooblastili.«

Ker ne morejo ukrepati na zasebnih površinah, nas je zanimalo, ali občina lahko parkiranje na zelenici recimo prepreči s postavitvijo količkov na občinskem pločniku, čez katerega vozila pripeljejo na zelenico. A na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so odgovorili, da lastniku ne smejo preprečiti dostopa do zemljišča.

Šiškarje tudi upravičeno skrbi, da bo Šebijan poskusil s spremembo namembnosti in parkirišče s časom urediti tudi na tej zelenici, saj je potrdil, da je na občino že naslovil pobudo za spremembo rabe zemljišča. Prostorski načrt trenutno lastniku na tej parceli dovoljuje zgolj gradnjo podzemnih garaž, pri čemer bi moral ohraniti vsa drevesa in streho ozeleniti.