Univerza v Ljubljani je zaradi suma več kaznivih dejanj Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) naznanila svojo članico, teološko fakulteto. Njenemu vodstvu očitajo zlorabo uradnega položaja in ponarejanje listin.

Na policiji so nam potrdili, da so ovadbo (uradno gre za naznanilo, a po vsebini je to kazenska ovadba) prejeli. NPU je zadevo odstopil ljubljanski policijski upravi, ki je krajevno pristojna za to zadevo. »Ta trenutek vam lahko potrdimo zgolj to, da so kriminalisti Policijske uprave Ljubljana prijeli prijavo zoper fakulteto, o kateri sprašujete, in sicer zaradi sumov storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja s področja gospodarske kriminalitete,« so nam sporočili s policije. »Zaradi tajnosti predkazenskega postopka in morebitnih nadaljnjih postopkov policije vam več informacij ta trenutek ne moremo posredovati.«

Po naših podatkih je univerza ovadbo podala po uradni dolžnosti, potem ko je bila na teološki fakulteti opravljena revizija poslovanja. Ta je bila uvedena po več prijavah kršitev na fakulteti, ki so bile v minulih dveh letih naslovljene na univerzo, komisijo za preprečevanje korupcije in delovno inšpekcijo. Protikorupcijska komisija je o prijavi, ki jo je prejela, obvestila univerzo, delovna inšpekcija pa je v ločenih postopkih že lani ugotovila določene nepravilnosti. V celoviti reviziji poslovanja, ki je vsemu temu sledila, naj bi se izkazalo, da je teološka fakulteta, ki jo je zadnja štiri leta vodil dekan Christian Gostečnik, kazenski zakonik domnevno kršila v treh točkah: ker so za računovodske storitve namesto lastnih zaposlenih neupravičeno in na netransparenten način najemali zunanje računovodske servise; ker so na netransparenten način zaposlili sodelavko v kadrovski službi in ker so dvakrat izdali enako naročilnico za (manjši) gradbeni poseg, vendar z različnima datumoma.

V ovadbi ima po naših podatkih največjo težo »prijateljsko« najemanje računovodskih storitev družinsko in klientelistično povezanih računovodskih podjetij. Računovodski servisi so se na fakulteti kar namnožili in na koncu so plačevali štiri, vsi pa so bili povezani z eno osebo, ki je partnerica očeta osebe, nekoč zaposlene na fakulteti. Cena teh storitev je na koncu presegla zakonsko določeno mejo, nad katero bi morala fakulteta objaviti javno naročilo, na katero bi se lahko prijavljali tudi konkurenčni servisi.

Nenavaden je bil tudi izbor delavke za kadrovsko področje, sicer po izobrazbi gradbenice, ki je bila osebna znanka tajnika fakultete Simona Jurkoviča. Poznala sta se »iz cerkve«, pravijo naši viri. Izbrana je bila na razpisu, na katerega je sicer prispelo dvesto enainpetdeset prijav, domnevno zato, ker je že prej delala za fakulteto.

Teološka fakulteta za zdaj molči

Ob novici, da se je vse skupaj prelevilo v kazensko ovadbo, in ob naši prošnji za dodatna pojasnila, se je dekan Christian Gostečnik včeraj zavil v molk. S fakultete so nam sporočili le, da naj se »za odgovore na to temo obrnemo na službo za odnose z javnostmi Univerze v Ljubljani«. V kabinetu rektorja Ivana Svetlika so nam potrdili, da so Nacionalnemu preiskovalnemu uradu v začetku letošnjega leta na osnovi poročila po opravljenem revizijskem pregledu na teološki fakulteti Univerze v Ljubljani podali pisno naznanilo zaradi suma storitve kaznivih dejanj. Dodali so, da policijska preiskava v zvezi s tem še poteka.

Očitke, da fakulteta v času Gostečnikovega vodenja nima svojega računovodje, temveč da na nenavaden način najema zunanje servise, smo sicer na fakulteti preverjali že lani. Tedaj nam je vodstvo fakultete zagotovilo, da so z najemom zunanjega računovodskega podjetja racionalizirali stroške. Računovodske storitve so cenejše, kar je med drugim pripomoglo k temu, da fakulteta ni več v rdečih številkah, so navajali.

Naši neuradni viri pravijo, da so ovadbe o domnevnem mobingu, zlorabah in goljufijah začele romati na univerzo kmalu po tem, ko je dekan Gostečnik najel (prvi) zunanji računovodski servis. Z varčevanjem povezano kadrovsko krčenje naj bi povzročilo odpor med zaposlenimi. Dotedanja računovodkinja se je morala upokojiti, kasneje so odpustili tudi zaposleno delavko v tajništvu fakultete. Naši viri na fakulteti pravijo, da zaradi njenega slabega dela; razkrila naj bi ga notranja revizija na fakulteti, ki jo je naročil Gostečnik sam in naj bi »marsikaj pokazala«. V času Gostečnikovega dekanovanja se je zamenjalo tudi več tajnikov fakultete: eden naj bi delal »precej po domače«, zato naj bi Gostečnik nastavil pravnika in teologa Simona Jurkoviča, ki pa je po naših informacijah poleti dal odpoved. Na spletni strani fakultete je sicer še naveden kot tajnik.

Krmilo prevzema »Rodetova linija«

Nekateri Gostečniku, teologu pa tudi kliničnemu psihologu, očitajo tudi, da je teološko fakulteto »klientelistično« krepil s kadri Frančiškanskega družinskega inštituta, zasebnega zavoda za zakonsko, partnersko in družinsko terapijo, katerega direktor je. Finančno stanje tega inštituta naj bi se namreč v zadnjem času precej poslabšalo; tudi zato, ker jim na razpisih ne uspe pridobiti več toliko sredstev kot nekoč, denimo pod Janševo vlado. Do sporov je prihajalo tudi zaradi Gostečnikovih ambicij, da bi programe teološke fakultete obogatil z vsebinami, ki jih razvijajo na »njegovem« inštitutu. Spori oziroma različna mnenja so kulminirala ob izbiri novega dekana. Gostečnikovi privrženci so želeli spremeniti statut fakultete tako, da bi bil lahko Gostečnik izvoljen še za tretji dveletni mandat, a je predlog padel. Nasprotovala naj bi mu še vedno vplivna škofa Stres in Turnšek, mariborska oziroma »Rodetova linija«. Z novim študijskim letom bo tako fakulteto prevzel profesor Robert Petkovšek, ki pripada »filozofski« liniji. Petkovšek je, tako kot Stres in Rode, pripadnik lazarističnega reda.