Univerza v Ljubljani je na podlagi anonimne prijave pregledala poslovanje teološke fakultete. Revizijski postopek je končan, fakulteta je z ugotovitvami seznanjena in se je nanje tudi že odzvala. Vendar končno poročilo še ni napisano, nam je pojasnil rektor univerze Ivan Svetlik. Z univerze so nam sicer sporočili, da »do poročil internih revizij Univerze v Ljubljani lahko dostopajo le nacionalni organi in organi EU«, javnost pa ne. Potrdili pa so, da bodo o rezultatih obvestili komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), ki je prav tako prejela anonimno prijavo. Dnevnik je sicer za dostop do revizijskih ugotovitev zaprosil v skladu z zakonodajo, ki zagotavlja dostop do informacij javnega značaja. Odgovora še nismo dobili.

Inšpekcijski postopki

Interne informacije o reviziji, ki prihajajo večinoma iz katoliških krogov, nakazujejo, da so razmere na teološki fakulteti zapletene. Nastajajo spori zaradi vodenja, ki ga je po letu 2012 uvedel dekan Christian Gostečnik, trojni doktor teologije, psihologije in klinične psihologije na univerzah v Sloveniji in ZDA. Sogovorniki so nas opozorili, da je v zadnjem času več strokovnih sodelavcev fakultete zaradi domnevnih pritiskov, ker se niso strinjali z dekanovimi potezami, fakulteto zapustilo. Ena oseba je bila tudi odpuščena. Kot je mogoče razumeti, so se spori zaostrili do te mere, da so poleg anonimnih prijav na univerzo in KPK prijave romale tudi na delovno inšpekcijo in urad informacijske pooblaščenke. Da so vodili in še vodijo postopke zoper fakulteto, so nam potrdili v obeh institucijah.

»V dozdajšnjem postopku je Inšpektorat Republike Slovenije za delo delodajalcu izdal upravni odločbi, s katerima je delodajalcu odredil odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti glede vodenja evidence o izrabi delovnega časa in prepovedal opravljanje dela delavke in uporabo sredstev za delo zaradi kršitve določb zakona o urejanju trga dela glede zagotavljanja dela delavcev uporabniku,« so potrdili na inšpektoratu za delo. »Inšpektorat je zaradi slednjega zoper delodajalca uvedel tudi postopek o prekršku, ki pa še ni zaključen.« Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik nam je ob tem pojasnila, da na fakulteti preverjajo »zakonitost obdelave osebnih podatkov zaposlenih, predvsem glede ravnanja s službeno elektronsko pošto«. Od naših virov smo sicer izvedeli, da naj bi se na fakulteti pri določenih računalniških opravilih zaposleni prijavljali z nepravimi identitetami.

Fakulteta išče novo usmeritev

Na teološki fakulteti odgovarjajo, da gre pri postopkih zgolj za manjše, celo zgolj domnevne nepravilnosti, kakršne lahko natančna inšpekcija vedno odkrije. Zunanjo sodelavko, ki je začasno opravljala dela, so sicer že zaposlili. V zvezi s postopkom informacijske pooblaščenke pa pravijo, da so ob menjavi strokovnih delavk z bivšo delavko sklenili ustni dogovor o upravljanju elektronske pošte, ki pa bi ga po mnenju informacijske pooblaščenke morali formalizirati tudi v pisni obliki.

Na očitke, da fakulteta v času Gostečnikovega vodenja nima več svojega računovodje, vodstvo fakultete odgovarja, da so z najemom zunanjega računovodskega podjetja racionalizirali stroške. Računovodske storitve so, pravijo, zdaj cenejše, kar je med drugim pripomoglo k temu, da fakulteta ni več v rdečih številkah.

Vodstvo fakultete tako domneva, da so prijave nadzornim organom zgolj posledica nezadovoljstva koga od nekdanjih zaposlenih, ki pa za osebno in pravno utemeljeno soočenje z vodstvom nima osnove. Vsi, ki so s fakultete odšli, so odšli prostovoljno, edina odpuščena delavka pa je morala oditi iz poslovnih razlogov, pravijo.

Po naših informacijah vodstvene usmeritve, ki jih je uvedel dekan Gostečnik, in nesporazumi, ki iz tega izhajajo, vsaj delno temeljijo v nestrinjanjih o prihodnji usmeritvi fakultete. Gostečnik kot družinski terapevt med drugim vidi prihodnost v študijskem programu družinske terapije oziroma »zakonskih in družinskih študijev«. Medtem pa naj bi bili profesorji, ki se ukvarjajo s klasično teologijo in filozofijo, s tem nezadovoljni. Nekaj profesorjev, ki smo jih prosili za pogovor o dogajanju, je sicer pogovor odklonilo, rekoč, da je za takšne pogovore pristojen dekan.