Čeprav dnevni center društva za zmanjševanje škode zaradi drog Stigma na Štihovi ulici deluje že skoraj dvanajst let, je namera društva, da svojo dejavnost septembra preseli v večje prostore na le nekaj korakov oddaljeni Hacquetovi ulici, razburila številne stanovalce Zupančičeve jame. Ker so prepričani, da večji dnevni center za uporabnike nedovoljenih drog v sosesko in v bližino vrtca ne sodi, so se povezali v Aktiv za boljšo Zupančičevo jamo. S peticijo so začeli zbirati podpise, s katerimi želijo preprečiti selitev in predvsem načrtovani zagon pilotnega projekta varne sobe za injiciranje drog. Peticijo je podpisalo več kot 250 stanovalcev.

Dnevni center ob šolski poti?

V sklopu pilotnega projekta naj bi namreč v prihodnje ob dnevnem centru v Zupančičevi jami zaživela tudi varna soba za injiciranje drog. Soba ni družbeni prostor kot dnevni center. »Namenjena je izključno čim varnejši uporabi drog, ki v sobi poteka pod zdravniškim nadzorom,« so zapisali v društvu. Številni stanovalci Zupančičeve jame so zato prepričani, da bi večji prostori in načrtovana širitev društvene dejavnosti lahko pod vprašaj postavili varnost stanovalcev, saj bi v sosesko privabili »večje število uporabnikov prepovedanih drog, ki jih do sedaj ni bilo« in ki bi se potem v soseski tudi zadrževali.

»To je spalna soseska, kjer živijo predvsem družine z otroci. Tu je šolska pot, v bližini sta park z urejenimi igrali na eni in vrtec na drugi strani,« je izpostavila ena od nekaj deset stanovalcev Hacquetove ulice, ki so se prejšnji teden sestali s predstavniki društva Stigma. Slednji so na sestanku predstavili svojo dejavnost in skušali odgovoriti na vprašanja zaskrbljenih prihodnjih sosedov.

Predsednik društva Borut Bah je ob tem izpostavil, da se odvisniki v Zupančičevi jami ne zadržujejo zaradi Stigminega dnevnega centra, ampak so center pred leti vzpostavili prav zaradi težav z odvisniki na tem koncu mesta. »Projekt dnevnega centra v Zupančičevi jami smo začeli že pred leti v želji, da uporabnikom prepovedanih drog, ki so v soseski, ponudimo pomoč,« je zbranim pojasnil Bah.

Z dnevnim centrom, ki je odprt vsak delovni dan med 9. in 15. uro, so uživalci nedovoljenih drog dobili prostor za druženje, kjer lahko pridejo v stik tudi s strokovnimi delavci, obenem pa v centru izvajajo še varno zamenjavo uporabljenih igel z novimi. »Prostori so postali premajhni, zato smo poiskali novo lokacijo. Tukaj bo dnevni center, pilotnega programa pa za zdaj še ne bo,« je na sestanku poudaril Bah.

V Stigmi so se namreč z ministrstvom za zdravje, ki projekt sofinancira, za izvedbo pilotnega projekta dogovorili, a čakajo še na odločitev republiške komisije za medicinsko etiko. »V tujini, kjer podobne projekte že izvajajo, so z rezultati zadovoljni. Namesto da bi si odvisniki drogo vbrizgali kar v parku in igle pustili tam, to storijo v varnem in nadzorovanem prostoru,« so pojasnjevali predstavniki društva.

Iskanje lokacije trd oreh

A stanovalce Zupančičeve jame skrbi, da bi z varno sobo v soseski zaživela tudi trgovina s prepovedanimi drogami. »Drogo bodo verjetno dobili v bližini, sem pa bodo začeli prihajati tudi odvisniki, ki se zdaj zadržujejo drugje. Ko se bodo vrata centra zaprla, bodo ostali na ulici,« opozarja Matej Mlinar, eden od predstavnikov stanovalcev. Želijo si, da bi jim prisluhnili tudi na občini in v pristojnih državnih institucijah.

»Društvu in njegovim aktivnostim ne nasprotujemo, nasprotno, njihova prizadevanja pozdravljamo. Vendar izbrana lokacija na Hacquetovi ulici za takšno dejavnost ni ustrezna,« je sklenil sogovornik, stanovalci pa so v peticiji poudarili, da želijo »sosesko ohraniti varno in čisto«. Na predlog nekaterih, da naj center z varno sobo raje kot v spalno naselje umestijo na obrobje mesta, so v ekipi društva odgovorili, da so programi »namenjeni uživalcem prepovedanih drog, zato je smiselno, da se izvajajo tam, kjer problemi že obstajajo«.

Da niso ravno dobrodošli sosedje, so v Stigmi sicer verjetno že vajeni. Na odpor so v Zupančičevi jami naleteli že ob vzpostavitvi dnevnega centra na Štihovi ulici, prav tako so bili po odprtju dnevnega centra na Petkovškovem nabrežju leta 2007 nezadovoljni tamkajšnji stanovalci, ki so sestavili peticijo. Zapisali so, da se na Petkovškovem nabrežju v večjih skupinah zbirajo narkomani in se kar na cesti pred mimoidočimi drogirajo.