Srbskega premierja Aleksandra Vučića danes očitno ne bo na Hrvaško. Ko sta junija s hrvaško predsednico Kolindo Grabar - Kitarović podpisala odmevno izjavo o izboljšanju odnosov in reševanju odprtih vprašanj med državama, je Vučić obljubil, da se bo letos udeležil tradicionalnega hrvaškega zunanjepolitičnega foruma, ki se danes začenja v Dubrovniku. Toda odnosi med Beogradom in Zagrebom so se vmes tako zaostrili, da je izjava hitro izgubila pomen, zdaj pa se obisk srbskega premierja ne zdi več najboljša zamisel. To je sklepati tudi iz izjav hrvaških politikov. Predsednik vlade v odhajanju Tihomir Orešković je rekel, da so Vučića povabili junija, »ko so bili odnosi povsem drugačni«. Zunanji minister Miro Kovač, ki ima od januarskega prevzema funkcije ves čas zelo ostra stališča do Srbije, pa, naj Vučić v primeru prihoda s seboj prinese seznam vseh Hrvatov, ki so osumljeni ali v odsotnosti obtoženi in obsojeni v Srbiji.

Izjava leti na srbski zakon, po katerem srbski organi lahko preganjajo kogar koli za vojne zločine kjer koli na tleh nekdanje Jugoslavije. V praksi to pomeni predvsem pregon za zločine nad Srbi na Hrvaškem in v BiH. Zaradi tega srbskega zakona je Hrvaška blokirala odprtje dveh poglavij v pogajanjih Beograda in EU.

Pred nekaj dnevi pa so Srbi na meji odmevno prijeli Zdravka Hlobika, ki ga iščejo zaradi domnevnega terorizma med hrvaško domovinsko vojno. Le da je aretirani in že izpuščeni Zdravko Hlobik iz Osijeka, Srbi pa iščejo Zdravka Hlobika iz Jelisavca. Kovač se je ostro odzval tudi na nedavni govor Vučića ob obletnici ustaškega koncentracijskega taborišču v Jasenovcu. Rekel je, da so obtožbe o hrvaškem obujanju ustaštva povsem neprimerne in da Srbija s takšno politiko »nikoli ne bo članica Evropske unije«. Oster odgovor je dobil od srbskega zunanjega ministra in šefa socialistov Ivice Dačića, ki je od imenovanja nove srbske vlade javno zelo dejaven. Posebej so v regiji odmevale Dačićeve izjave, da je haaško sodišče v razlagi obsodbe Radovana Karadžića Slobodana Miloševića opralo krivde in da bodo zahtevali, da se slednjemu postavi spomenik.

Vsekakor bi bil Vučićev prihod v takšnem ozračju in sredi hrvaške predvolilne kampanje bolj sporen. Morda je tudi zaradi predvolilne kampanje Vučić napovedal, da se bodo člani njegove vlade odslej skušali »maksimalno vzdržali vsakršnih komentarjev izjav, ki prihajajo iz Hrvaške«. A to še ne pomeni, da polemik ne bo, saj se vedno najde kakšen razlog. Za zadnjega je poskrbel šef Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj. Na tviterju je objavil sliko svojega novega diplomatskega potnega lista in napovedal, da bo z njim kmalu odšel v Zagreb, kjer bo popil kavo, obiskal knjigarne in predsednico Grabar-Kitarovićevo. Orešković je dejal, da ga bodo, če stopi na hrvaška tla, prijeli.