Medtem ko so poleti 2014 politike zaposlovali državnozborske volitve in oblikovanje koalicije, lani pa arbitražna afera, so si letos privoščili nekoliko daljše in bolj sproščene počitnice. V tem času pa so očitno volilci pozabili na nekatere njihove grehe. Tako je priljubljenost Cerarjeve vlade po avgustovski javnomnenjski raziskavi Vox populi nekoliko zrasla. Da dela uspešno, meni dobrih 32 odstotkov anketirancev, kar je pet odstotnih točk več kot prejšnji mesec. Še bolj – za dobrih osem odstotnih točk – se je znižal delež tistih, ki sedanjo ministrsko ekipo ocenjujejo kot neuspešno (z julijskih dobrih 71 na slabih 63 odstotkov). Prav tako so bili vprašani manj kritični do delovanja vlade na posameznih področjih kot ob našem zadnjem tovrstnem merjenju.

Anketirancem smo namreč ponovili vprašanje, kako uspešna je po njihovem mnenju vlada na nekaterih področjih, ki smo jim ga zastavili maja lani. Izbirali so lahko ocene od ena (zelo neuspešna) do pet (zelo uspešna). Pri petih od sedmih področij, ki smo jim jih navedli, si je aktualna ministrska ekipa prislužila boljšo povprečno oceno kot pred dobrim letom dni, kljub temu pa višje od slabe trojke niti tokrat ni prišla.

Najvišjo povprečno oceno (tokrat 2,75, lani 2,67) si je vlada spet prislužila za zagotavljanje suverenosti države, pri čemer – kot smo opozorili že prejšnjikrat – ni jasno, ali anketiranci res menijo, da se sedanja vladna ekipa uspešno upira pritiskom Bruslja in posameznih velikih držav, ali pa te vplive enostavno sprejemajo kot slovensko danost. Morda pa je k občutku večje suverenosti naše države nekaj prispeval tudi nedavni obisk predsednika Ruske federacije Vladimirja Putina v Sloveniji, čeprav Zahod zaostruje odnose z njim.

Precej boljšo povprečno oceno kot pred dobrim letom dni si je vlada prislužila za zagotavljanje vzdržnosti javnih financ (lani 2,17, tokrat 2,40); to je po ocenah anketirancev njeno drugo najuspešnejše področje. S tem so pritrdili tistim, ki zagotavljanje vzdržnosti javnih financ ocenjujejo kot pomemben dosežek zdaj že nekdanjega finančnega ministra Dušana Mramorja. Z drugega na tretje mesto je s skoraj enako oceno kot pred dobrim letom dni (okoli 2,30) zdrsnila vladna socialna politika, ki ji sledi vladna pomoč gospodarstvu (lani 2,07, tokrat pa 2,24). Najbolj pa si je Cerarjeva ekipa lanski rezultat popravila na področju zagotavljanja novih delovnih mest. Če so namreč vprašani maja lani s povprečno oceno 1,79 pokazali, da je vlada po njihovem prepričanju prav na tem področju najšibkejša, so ji tokrat za zagotavljanje novih delovnih mest namenili dobro dvojko (2,16). Očitno del zaslug za padanje stopnje registrirane brezposelnosti oziroma za povečevanje števila delovno aktivnih oseb pri nas pripisujejo tudi ministrski ekipi, česar se bo nedvomno najbolj razveselila ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak. Najbolj nezadovoljni pa so vprašani tokrat s kadrovsko politiko Cerarjeve vlade, ki so jo ocenili s slabo dvojko. Kar ni presenetljivo – afere in kadrovske menjave so stalnica sedanjega mandata; trenutno se stolček maje ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču, pa direktorju Sove Zoranu Klemenčiču...

Za reševanje begunske problematike slaba trojka

Slovenske uradne institucije in nevladne organizacije se v zadnjih tednih pripravljajo na morebiten novi občutnejši prihod beguncev, do katerega bi prišlo, če bi turški predsednik Erdogan čez mejo spustil večje število beguncev, pa tudi v primeru avstrijskega zapiranja meje z Italijo. Anketirance smo tokrat prosili, naj z ocenami od ena do pet ocenijo dosedanjo uspešnost vlade pri reševanju begunske problematike. Dobila je povprečno oceno 2,67. Če to primerjamo z že omenjenimi ocenami, ki si jih je Cerarjeva ministrska ekipa prislužila na posameznih področjih, vidimo, da so z njenim reševanjem begunske problematike anketiranci relativno zadovoljni. Kot uspešnejšo so jo namreč prepoznali le pri zagotavljanju suverenosti države. Če pa tokratni rezultat primerjamo z rezultatom marca letos, ko smo anketirance prav tako povprašali, kako vidijo ravnanje vlade ob begunski krizi, opazimo, da si je tokrat prislužila slabšo povprečno oceno (marca je dobila 2,77). To je verjetno mogoče pripisati predvsem dejstvu, da je spomin na množico beguncev, ki prečkajo našo mejo, v zadnjih šestih mesecih že nekoliko zbledel. Tako kot marca so tudi tokrat vladno reševanje begunske problematike najbolje ocenili volilci SMC, najslabše pa privrženci SDS in ZL.

Se nakazuje priložnost za novo stranko?

Med strankami je umik v dopustniško zatišje najbolj koristil Socialnim demokratom, ki so se po skoraj dveh letih in pol vrnili na čelo strankarske lestvice. SD je bila namreč po javnomnenjski raziskavi Vox populi zadnjič na prvem mestu aprila 2014, ko jo je še vodil Igor Lukšič, lani sta se na tem mestu izmenjavali SMC in SDS, letos pa je bila vse doslej v vodstvu Janševa stranka. Tokrat je podpora SD v primerjavi s prejšnjim mesecem za dve odstotni točki zrasla, SDS pa za skoraj tri odstotne točke padla; prva je pristala pri 12,1, druga pa pri 11,3 odstotka.

Daleč največ vprašanih je tudi tokrat odgovorilo, da ne vedo, koga bi volili, ali da sploh ne bi volili (skupaj 46 odstotkov anketirancev, kar je enak odstotek kot julija), pri čemer je zanimivo, da se je delež tistih, ki ne bi šli na volišča, že tretji mesece zapored znižal. Če upoštevamo samo opredeljene anketirance, torej tiste, ki so vedeli povedati, katero stranko bi obkrožili, bi Židanovi Socialni demokrati dobili 22,4 odstotka, SDS pa 21 odstotkov glasov. Na tretjem mestu je pristala Cerarjeva SMC, ki bi jo volilo 17 odstotkov opredeljenih anketirancev (julija tri odstotne točke več). Vendar pa so rezultati vseh treh najbolje uvrščenih strank precej blizu. Kar pomeni, da bo tekma med njimi še vroča, po mnenju nekaterih političnih analitikov pa trenutno javnomnenjsko razpoloženje nakazuje priložnost, da bi se kot alternativa pojavila kakšna nova stranka.

Velik vzpon Nove Slovenije

Na četrtem mestu strankarske lestvice je z 12,8 odstotka opredeljenih glasov Združena levica, ki pa ji za vrat krepko diha Nova Slovenija – z julijskih slabih devet odstotkov se je povzpela na 12,6 odstotka. Bolj umirjena politika stranke Ljudmile Novak in njen razhod z radikalno politiko prvaka SDS Janeza Janše očitno dajeta prve rezultate in nakazujeta možnost, da krščanska demokracija pri nas spet dobi večjo težo. Kot kaže, pa manjše pojavljanje prvaka DeSUS Karla Erjavca v javnosti v zadnjih tednih škoduje stranki upokojencev, ki ji je podpora med opredeljenimi anketiranci v primerjavi s prejšnjim mesecem padla za skoraj tri odstotne točke in se je ustavila pri slabih šestih odstotkih. Nekoliko boljši rezultat kot julija pa je zabeležila Slovenska ljudska stranka; pristala je na meji štiriodstotnega praga za vstop v parlament. K tokratnemu boljšemu izkupičku SLS je verjetno prispevalo pogostejše pojavljanje stranke v medijih; ti so namreč ostremu spopadu med sedanjim in nekdanjim prvim možem SLS Markom Zidanškom in Marjanom Podobnikom namenili precej prostora. Vprašanje pa je, ali ne bo njuno nadaljnje obračunavanje namesto vrnitve stranke v parlament prineslo njenega dokončnega uničenja.

Kako ocenjujete delo vlade?

Ninamedia, 16. – 18. avgust 2016, n = 700

PODATKI

32,2 %

uspešno

4,9 %

ne vem

62,9 %

neuspešno

Prosim, da z ocenami od 1 do 5 ocenite,

kako uspešna je vlada na naslednjih področjih:

POVPREČNA OCENA

POVPREČNA OCENA

1

2

3

4

5

maj 15

zelo neuspešno

zelo uspešno

avgust 16

privatizacija

2,14

2,12

zagotavljanje novih delovnih mest

1,79

2,16

pomoč gospodarstvu

2,07

2,24

vzdržnost javnih finan

2,17

2,40

kadrovska politika vlade

2,03

1,99

socialna politika

2,29

2,32

zagotavljanje suverenosti države

2,67

2,75

Ocene politikov

Ninamedia, pov. ocena od 1 do 5

PODATKI

12.

1.

Matej

Tonin

Borut

Pahor

+0,10

2,66

+0,02

3,59

13.

2.

Luka

Mesec

Violeta

Bulc

2,60

+0,06

3,34

+0,04

14.

3.

Bojan

Dobovšek

Tanja

Fajon

 

–0,05

2,56

3,23

+0,03

15.

4.

Anja

Kopač Mrak

Dejan

Židan

2,51

+0,09

+0,16

3,12

16.

5.

Janko

Veber

 

Milan

Brglez

2,50

+0,09

+0,10

3,00

17.

6.

Matjaž

Han

Lojze

Peterle

 

2,43

–0,08

2,99

+0,10

18.

7.

Alenka

Bratušek

 

Ljudmila

Novak

 

2,42

/

2,86

+0,10

19.

8.

Eva

Irgl

Miro

Cerar

0

2,40

2,80

+0,12

20.

9.

Franc

Bogovič

Zoran

Janković

 

+0,02

2,36

2,73

+0,09

21.

10.

Boris

Koprivnikar

Igor

Šoltes

2,34

–0,01

+0,01

2,70

22.

11.

Vinko

Gorenak

Violeta

Tomić

/

2,17

2,68

+0,11

Katero stranko bi volili, če bi bile v nedeljo volitve v državni zbor?

JULIJ 2016

JUNIJ 2016

AVGUST 2016

druge

ne vem

ne bi volil

DeSUS

SLS

Zavezništvo

(ZaAB)

SD

SDS

SMC

Združena

levica

NSi

stranka ni

v parlamentu