Če si Janko Veber ne bo premislil in sam odstopil z ministrskega mesta, česar pa njegovi strankarski kolegi ne pričakujejo, ga bo – predvidoma na izredni seji po velikonočnih praznikih – skoraj zagotovo odneslo glasovanje o razrešitvi. Predlog za razrešitev zaradi ministrove objektivne odgovornosti »za nezakonito, nepravilno in nepregledno delovanje OVS« je namreč predsednik vlade Miro Cerar včeraj popoldne poslal v državni zbor. Poleg poslancev SMC glasove za Vebrov odhod iz vlade napovedujejo v NSi in ZL, sodeč po včerajšnjih izjavah pa se bodo za takšno potezo odločili tudi v DeSUS. SD je torej pri podpori obrambnemu ministru povsem osamljena, Veber pa je včeraj ponovil: »Moja vest je čista.«

Različni pogledi na državotvornost

Mnenja o tem, ali naj Socialni demokrati zaradi razrešitve ministra, ki je tudi podpredsednik stranke, zapustijo koalicijske vrste, so v SD deljena. Iz včerajšnje izjave Anje Kopač Mrak, da mora imeti stranka v mislih predvsem, kaj je najboljše za državo in njeno stabilnost, je mogoče sklepati, da je ministrica za delo naklonjena vztrajanju v koaliciji. Kopač-Mrakova je tudi edina članica vlade iz vrst SD, ki si v teh dneh ni vzela dopusta. Poleg kmetijskega ministra in prvaka SD Dejana Židana si je namreč prosto do konca tedna vzel tudi Veber.

Preberite še: Janez Janša, Dimitrij Rupel in Janez Drobnič, odslovljena ministrska trojka

Vodja strankinih poslancev Matjaž Han užaljenosti zaradi Cerarjevega ravnanja včeraj ni skrival. »Vedno je treba državotvorno in odgovorno gledati in tudi Janko Veber je odgovorno in državotvorno gledal,« se je odzval na besede Kopač-Mrakove. Na vprašanje, ali bi odhod SD iz koalicije javnost po njegovi oceni nagradila, pa je odgovoril: »Javnost nas ni velikokrat nagradila. Od naše stranke se vedno pričakuje državotvornost in načelno držo, nagrajene pa so druge stranke, ki nastanejo čez noč.« S takšnim stališčem se je precej približal izjavam najglasnejšega kritika ustanavljanja novih strank, nekdanjega predsednika SD Igorja Lukšiča.

Odkritost Karla Erjavca

V političnih vrstah in med analitiki prevladuje prepričanje, da Socialni demokrati koalicije ne bodo zapustili. Po nekaterih navedbah se želi stranka z odločno obrambo Vebra predvsem čim dlje prikazovati kot edini pravi branik ohranitve Telekoma v slovenskih rokah in s tem nagovarjati svoje volilce. Naši sogovorniki dodajajo, da SD nima le treh ministrskih mest, ampak je na pomembnih položajih v državni upravi še kar nekaj njenih ljudi, ki jim odhod iz koalicije gotovo ne bi bil pogodu. Jasno je tudi, da bi SD v opoziciji ob Združeni levici težko gradila svojo prepoznavnost. »Socialni demokrati smo po štirih letih opozicije zmagali na volitvah, opozicije se ne bojim,« na omenjena razmišljanja odgovarja Matjaž Han.

Prvak DeSUS Karl Erjavec pa je včeraj že »svetoval«, naj Socialni demokrati predlagajo novega obrambnega ministra. Dobra izbira bi bila po njegovem prepričanju Ljubica Jelušič, ki je že v preteklosti uspešno vodila obrambni resor. Tudi če bi SD zapustila koalicijo, Erjavec ne vidi razloga, da bi vanjo povabili kakšno drugo stranko. »Koalicija bo imela še vedno dovolj glasov,« poudarja. V ponedeljkovih Odmevih na TVS sicer ni skrival, da bodo v takšnem primeru apetiti DeSUS (še) večji. »Seveda bo potem treba še dosledneje spoštovati program, ki ga glede usklajevanja pokojnin, regresa za upokojence... v koalicijski pogodbi zastopa stranka DeSUS. Tukaj bodo potem pogovori še težji in napornejši.«