Naša bralka Barbara Vajda nas je opozorila, da na ploščadi za poslovno stavbo Mercatorja za Bežigradom – med Dunajsko cesto in Herbersteinovo ulico – stoji fontana, ki že vrsto let ne deluje. »Piramidna oblika kovinske konstrukcije, ki je nad vodnjakom, naj bi služila za oporo rastlinam plezalkam, ki pa nikoli niso bile posajene, čeprav imajo za to namenjeno mesto – več betonskih korit. Vse skupaj deluje zelo bedno in fontana je postala en velik smetnjak, ki je resda občasno počiščen,« je potožila Vajdova.

A ne gre le za neprivlačno podobo ploščadi in nefunkcionalnih elementov, kot sta kovinska konstrukcija in nedelujoč vodomet, je opozorila naša bralka. »Ploščad je postala nevarna, saj so številne plošče popokane in se majejo. Kar nekaj ljudi je že pošteno padlo. Plošče pa so odstopile od površine zaradi tovornjakov, ki so ob prenovi dela stavbe, v kateri je revizijska hiša Ernst &Young, ves čas vozili po ploščadi. Enako tudi Mercatorjevi izvajalci, ki so lani prenavljali trgovino. Vozijo pa tudi sedaj, ko so prenove končane,« se huduje Vajdova.

Da so majajoče plošče silno nevarne, smo se prepričali na lastne oči, prav tako tudi o tem, da nad mačehovskim odnosom lastnikov ploščadi bentijo številni okoliški prebivalci. »Zadnjič sem tekel in nisem bil pozoren na luknjo med ploščami, tako da sem zgrmel po tleh kot pokošen. Lahko bi se ubil,« je pripomnil eden od njih, medtem ko smo si ogledovali katastrofalno stanje ploščadi, ki jo uporabljajo številni meščani, saj pot po njej vodi do avtobusnega postajališča na Dunajski cesti.

Mercator noče sam popravljati ploščadi

Kdo pa so lastniki fontane in ploščadi ter zakaj lastnine ne vzdržujejo? Naša bralka je ugotovila, da lastnica ploščadi ni Mestna občina Ljubljana, kot je sprva domnevala, ampak so lastniki tisti, ki si lastijo tudi stavbe na tem območju. »To pomeni, da v več kot 90 odstotkih lastništvo odpade na Mercator, ki ima tukaj trgovino in poslovno stavbo, ter podjetje Ernst & Young, ki se je v zadnjem letu na tej lokaciji močno razširilo,« je povedala Vajdova.

V Mercatorju pravijo, da je ploščad s fontano na zemljišču hkrati tudi streha garažne hiše in je v solasti lastnikov nepremičnin v okolici, ne le etažnih lastnikov na naslovih Dunajska cesta 109 in 111. »Ker je v preteklosti samo ta del etažnih lastnikov nosil stroške popravila plošč na ploščadi, ne želimo več prevzeti stroškov za vsa popravila na njej, prav tako ne za zagon in vzdrževanje fontane, kar bi bilo tudi zelo drago. V preteklosti se je zaradi fontane pojavljala tudi poplava v garaži. Stališče etažnih lastnikov je torej, da morajo skrb in stroške za vzdrževanje ploščadi nositi vsi solastniki, ne le en del,« je pojasnila Tanja Durin iz Mercatorja.

Čaka se na vzpostavitev etažne lastnine

Na vprašanje, ali so morda v Mercatorju kadar koli pozvali druge lastnike nepremičnin, ki so solastniki strehe garažne hiše, da sodelujejo pri popravilu ploščadi, je Durinova odvrnila, da so zadeve kompleksnejše, saj lastništvo nepremičnin v okolici še ni dokončno določeno. Zmedo povzroča tudi to, da ima ploščad enega upravnika, medtem ko ima garažna hiša, katere streha je ploščad, drugega upravnika. To so nam potrdili tudi na Mestni občini Ljubljana, kjer so povedali, da je sprožen postopek po zakonu o vzpostavitvi etažne lastnine, ki še ni končan, zato sami ne smejo posegati v zemljišče.

Kakšna bo torej usoda fontane in nevarne ploščadi? »Ko bodo zadeve toliko urejene, da bo znano, koga naj se pozove k ureditvi ploščadi, bo, upamo, tudi to steklo,« je povedala Durinova iz Mercatorja.