Nemški preiskovalci so zdaj povsem gotovi: 18-letni David Ali Sonboly z dvojnim nemško-iranskim državljanstvom je petkov strelski pohod v bližini nakupovalnega središča Olympia na severu mesta, kjer je ubil devet ljudi, izpeljal sam. Političnih motivov policija ni odkrila, prav tako ne povezav z Islamsko državo. Napad je po pojasnilih policije načrtoval kar leto dni, kar nakazuje manifest, v katerem je orisal napad in ki so ga policisti našli na njegovem računalniku.

Miren, a z duševnimi težavami

Na njegovem računalniku so našli tudi fotografije s prizorišča strelskega pokola v kraju Winnenden pri Stuttgartu, kjer je leta 2009 17-letnik Tim K. ubil 15 ljudi. Po pojasnilih policije se je strelec zgledoval tudi po norveškem morilcu Andersu Breiviku, ki je na isti dan pred petimi leti ubil 77 ljudi. Mladenič je imel duševne težave, bolehal je zaradi depresije in fobije. Med julijem in septembrom lani se je zaradi tega zdravil v bolnišnici, v njegovi sobi pa so našli antipsihotike, vendar ni jasno, ali jih je tudi jemal, je na današnji novinarski konferenci dejal državni tožilec Thomas Steinkraus-Koch. Mladenič, ki je živel skupaj s svojimi starši – oče je bil voznik taksija – in mlajšim bratom v socialnem stanovanju nedaleč od starega mestnega jedra, se je po pojasnilih preiskovalcev močno zanimal za strelske pohode. V njegovi sobi so med drugim našli tudi knjigo Zakaj otroci ubijajo? ameriškega psihologa Petra Langmana in druge elektronske vire na temo strelskih pohodov.

Sodeč po izjavah številnih ljudi, ki so ga bolj ali manj dobro poznali, za nemške medije naj bi bil mladenič miren in ne najbolj zgovoren. V soseščini je raznašal brezplačni časopis.

Najstnik streljal na najstnike

Med njegovimi žrtvami, ki jih po besedah policije ni izbiral načrtno, so večinoma mladi od 13 do 21 let, večinoma migrantskega porekla. Po poročanju nemških medijev policija še ni mogla zaslišati njegovih staršev, saj so povsem pretreseni. Policija je potrdila, da se je mladenič ustrelil, ko so ga dohiteli policisti in se z njim soočili.

Policiji se je že v petek javil 16-letni Afganistanec, domnevni prijatelj strelca, in podal izjavo. A ker je bil dokaj nekonsistenten pri pripovedovanju, so ga aretirali. Policija sumi, da je vedel za načrt napada, a ga ni prijavil.

Tragično petkovo dogajanje je v državi oživilo razpravo o varnosti, delovanju policije in zakonodaji o dostopu do orožja. Strelec naj bi do pištole glock 17 z devetmilimetrskimi naboji prišel prek tako imenovanega temnega oziroma črnega interneta. Izviralo naj bi iz Slovaške ali Češke in naj bi bilo v uporabi v gledaliških predstavah in torej še donedavna onesposobljeno, je poročal nemški časnik Süddeutsche Zeitung.

Tako notranji minister Thomas de Maiziere kot podkancler Sigmar Gabriel menita, da bo treba, ko bo natančno znano, kako je strelec prišel do orožja in okoli 350 nabojev, razmisliti o poostritvi zakonodaje o dostopu do orožja. »Labilen ali celo duševno bolan 18-letnik ne bi smel imeti možnosti dostopati do orožja,« je dejal de Maiziere. In čeprav ni šlo za teroristični napad, so se z vrha bavarske politike slišali pozivi, da bi bilo treba tudi v Nemčiji v izrednih razmerah, kot so teroristični napadi, dati večja pooblastila vojski. Številni nemški politiki so prepričani, da bi morali poostriti nadzor na javnih površinah z več nadzornimi kamerami.