Poslanska zbornica je z veliko večino glasov (472 proti 117) glasovala za posodobitev jedrskega zastraševanja oziroma za zgraditev štirih novih orjaških jedrskih podmornic, ki bodo po sedanjih ocenah otoške davkoplačevalce stale 31 milijard funtov.

Iz parlamentarne razprave o kontroverzni posodobitvi podmorniškega jedrskega sistema trident prav gotovo najbolj izstopa »jastrebsko« zagotovilo nove premierke Therese May, da bi brez pomisleka pritisnila jedrski gumb, če bi presodila, da je to potrebno.

Corbynov poraz

Glasovanje je bilo obenem še en osebni poraz levičarskega vodje laburistov Jeremyja Corbyna, ki je vse svoje politično življenje nasprotoval jedrskemu orožju in zagovarjal razorožitev, saj se mu je pridružilo samo 47 poslancev. Kritiki v lastni stranki so ga, najbolj načelnega otoškega politika zadnjih skoraj štirih desetletij, obtoževali celo tega, da dragi prenovi jedrskega zastraševanja nasprotuje zaradi pobalinstva in narcisizma. Vse jim pride prav v poskusih, da bi mu spodnesli voditeljski stolček, ki ga bo moral braniti v bitki z najmanj dvema izzivalcema. Za zelo drago posodobitev so glasovali vsi razen enega konservativnega poslanca (322), kar 140 poslancev opozicijske laburistične stranke. Proti so glasovali: 47 laburističnih poslancev (med njimi Corbyn), vseh 54 poslancev Škotske nacionalne stranke (SNP), sedem poslancev na zadnjih volitvah dramatično pomanjšane liberalnodemokratske stranke ter nekaj manjših strank (valižanskih in severnoirskih).

Nevarna Severna Koreja?

Razprava o tridentu je bila za vladajoče konservativce in novo premierko Mayevo priložnost za prikaz enotnosti stranke, ki je samo navidezna, saj jo še vedno mučijo brexitska razhajanja, za mnoge laburistične poslance pa priložnost, da napadejo svojega vodjo. Razprava o jedrskem zastraševanju, ki ga zdaj tvorijo štiri že postarane jedrske podmornice z osmimi raketami trident, ki lahko nosijo več jedrskih bojnih konic, je ponovno opozorila na globoka razhajanja med vlado v Londonu in vlado na Škotskem.

Podmornice so »parkirane« v oporišču Clyde na Škotskem. Po glasovanju je vladajoča škotska stranka SNP ocenila, da mora britanska vlada spoštovati glasovanje škotskih poslancev in umakniti jedrsko orožje za množično uničevanje iz Škotske. Londonska vlada odgovarja, da je obramba njena najpomembnejša dolžnost. Nove podmornice naj bi se pojavile na začetku tridesetih let tega stoletja. Britanija naj bi jih nujno potrebovala zaradi držav, kot sta Severna Koreja (!?) in Rusija.