V Franciji so v zadnjih treh letih preprečili 15 terorističnih napadov. To je po moriji v Nici, v kateri je voznik tovornjaka do smrti povozil 84 ljudi, več kot 300 pa ranil, v intervjuju za časopis Journal du Dimanche povedal francoski premier Manuel Valls. »Terorizem je že dolgo del našega vsakdanjika. Bodimo jasni: smo v novi zgodovinski dobi.« Vendar je premier tudi zagotovil: »Zmagali bomo.« Dejal je še, da Islamska država (IS) daje posameznikom, ki imajo psihične težave, ideološke bergle, da osmislijo svoje početje, kar se je najbrž zgodilo tudi v Nici. Ti primeri terorizma pa so najtežji in jih je najtežje predvideti.

»Še bodo ubiti«

Za demagoge je označil »neodgovorne politike« iz opozicije, »ki pravijo, da se bi lahko izognili temu terorističnemu napadu«. »Ni mogoče povsem odpraviti vsakršnega tveganja. Kdor trdi nasprotno, laže Francozom. Nikoli nisem skrival resnice o terorizmu: proti nam poteka vojna in prišlo bo do novih terorističnih napadov. Gotovo bodo še ubiti.«

Valls je dejal tudi: »Odgovor Islamski državi ne more biti trumpizacija.« Pri tem je najbrž mislil na zahtevo republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, da se muslimanom prepove vstop v ZDA. Psihologinja Amélie Boukhobza, ki v Nici dela z radikalnimi islamisti in si prizadeva za njihovo spravo s francosko družbo in državo, celo meni, da bo morija v Nici spodbudila nove teroristične napade. »Že pariški napadi 13. novembra 2015 so vplivali na mlade radikalne islamiste, ker so jim razkrili možnost za afirmacijo. Tudi drugi kolegi ugotavljajo, da je ta pojav zelo razširjen,« je še dejala za tednik Le Point.

»Vsi radikalni islamisti mi pravijo, da se življenje začenja po smrti in da je njihov cilj priti v raj in da se bojujejo za dobro proti pokvarjenosti tega sveta.« Prepričana je, da IS po njih seje smrt in grozo, da bi Francozi enačili teroriste in muslimane, ki bi se tako še bolj počutili kot žrtve in v konfliktu s francosko družbo in državo.

Iskanje vezi z IS

Napad v Nici je bil očitno načrtovan, saj je 31-letni Mohamed Lahouaiej Bouhlel v torek in sredo pripeljal s tovornjakom v bližino sprehajališča ob obali, kjer se je v četrtek pozno zvečer zaletaval v ljudi in nato tudi sam umrl pod streli policistov. Včeraj so aretirali albanski par, ki naj bi mu pomagal pri izvedbi napada. Prej so priprli še štiri osebe. Še vedno ostaja nejasno, ali je Lahouaiej Bouhlel v želji, da bi svoji smrti dal višji smisel, res hotel služiti IS. Ni dokazov, da bi bil član ali simpatizer IS. Vsekakor ta za svoj boj z Zahodom izrablja morbidne vzgibe posameznikov s psihičnimi težavami, ki jih je on imel.

IS je prevzela odgovornost za napad in ga razglasila za »vojaka kalifata, ki se je odzval pozivu« k pobijanju »državljanov držav sovražne koalicije«. Kot pa kaže preiskava, naj bi bil v stiku z nekom blizu Al Nusre, sirske podružnice Al Kaide. Lahouaiej Bouhlel je bil še pred nekaj meseci v fitnesu znan kot ženskar, ki je rad razkazoval svoje mišice. Do žene, s katero se je že od lani ločeval in ki so jo včeraj po dveh dneh zaslišanj izpustili, pa je bil nasilen. Rodil se je 31. januarja 1985 v Tuniziji, v Francijo je prišel leta 2005. »Pil je alkohol in celo jemal mamila,« se spominja oče iz časov, ko je bil v Tuniziji. A tudi v Nici je pil pivo in nikoli ni šel v džamijo. Po hudem prepiru z ženo, s katero imata tri otroke, se je pred 18 meseci preselil v drug del Nice. Menda pa prejšnji mesec že ni več pil alkohola. Z zakonom je večkrat prišel navzkriž zaradi nasilja. Marca so ga tako obsodili na šest mesecev zapora pogojno, ker je po prometni nesreči fizično obračunaval z nekim drugim voznikom. Njegov oče pravi, da je v letih 2002–2004 trpel za depresijo, pri čemer je ves živčen razbijal vse, kar mu je prišlo pod roke.