V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) smo nad dogodkom pretreseni. »Tragični dogodek naj bo opomin za vse, ki odločajo v naši državi ali imajo stike z otroki, in vso javnost. Vsi smo odgovorni za otroke, ki so najranljivejši del naše družbe. Družina bi morala biti najvarnejše zavetje za otroke, zato je nasilje v družini toliko bolj boleče. Statistika TOM telefona za otroke, ki je edini telefon za otroke v Sloveniji in je za otroke anonimen, kaže, da so lani svetovalci po pogovoru otroke kar v 123 primerih takoj napotili na policijo. Gotovo je šlo za kakšno od oblik nasilja, ki zahteva takojšnjo reakcijo. Nasilje v družini je v naši družbi velik problem. Pozivamo odločevalce k čimprejšnjemu sprejetju novele zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki mora učinkovito poseči na področje nasilja v družini, prav tako pa potrebujemo ozaveščanje naše družbe, da je vsakršno nasilje popolnoma prepovedano,« je v odziv na dogodek povedala predsednica ZPMS Darja Groznik.

Že desetletje pri ZPMS s Forumom zoper telesno kaznovanje otroka opozarjamo na problematiko nasilja nad otroki, predvsem v družini. Pokojni prof. dr. Pavle Kornhauser je na ljubljanski Kirurški kliniki že leta 1979 javnosti predstavil primere telesno hudo zlorabljenih otrok, ki so jih starši pretepali ali drugače naklepno poškodovali. Pojav je imenoval »sindrom trpinčenega otroka«. Kot »nadgradnjo« teh kaznivih dejanj, ki morajo imeti svoj epilog na sodišču, je na osnovi izkušenj v tujini predlagal gibanje za preprečevanje telesnega kaznovanja otrok.

Leta 2004 se je tako pri ZPMS oblikoval Forum zoper telesno kaznovanje otroka v družini, ki javnost ozavešča o telesnem kaznovanju kot neprimernem vzgojnem ukrepu in hkrati ponuja napotke za pozitivno starševstvo. Delo Foruma zoper telesno kaznovanje otrok smo v letu 2013 zastavili širše – prepoved telesnega kaznovanja otrok v družini smo razširili na splošno prepoved telesnega kaznovanja otrok v vseh okoljih in ustanovah, ki delujejo na področju otrok.

Kljub prizadevanjem Foruma zoper telesno kaznovanje otroka v Sloveniji prepoved telesnega kaznovanja otrok še vedno ni uzakonjena. V pripravi so spremembe zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki v enem od členov predvidevajo vključitev prepovedi telesnega kaznovanja otrok.

Naj spomnimo tudi na konvencijo o otrokovih pravicah, ki v svojem 19. členu navaja: »Države pogodbenice bodo z vsemi ustreznimi zakonodajnimi, upravnimi, družbenimi in vzgojnimi ukrepi varovale otroka pred vsemi oblikami telesnega ali duševnega nasilja, poškodb ali zlorab, zanemarjanja ali malomarnega ravnanja, trpinčenja ali izkoriščanja, vštevši spolne zlorabe, medtem ko je pod skrbništvom staršev, zakonitih zastopnikov ali katerekoli druge osebe, ki skrbi zanj.«

Anja Vilotič strokovna sodelavka ZPMS