Na Policijski upravi Kranj so potrdili, da kriminalisti preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja zanemarjanja in surovega ravnanja na škodo otroka. Jutranje obvestilo so zvečer dopolnili s tragično vestjo, da je otrok v zdravstveni ustanovi umrl. »Zato se preiskava intenzivno nadaljuje v smeri še drugih sumov kaznivih dejanj. V postopku so kriminalisti pridržali dve osebi, ki sta bili že privedeni k preiskovalni sodnici pristojnega sodišča. Za obe osebi je bilo odrejeno sodno pridržanje. Več podatkov bomo v okviru omejitev varstva podatkov lahko posredovali po zaključeni preiskavi in zbranih obvestilih,« je sporočil Bojan Kos s PU Kranj.

Otrok je utrpel hude poškodbe

Da gre za izreden dogodek, je bilo mogoče razbrati že iz poročila centra za obveščanje. V njem so zapisali, da so preteklo soboto okoli poldneva iz jeseniške bolnišnice morali otroka prepeljati s helikopterjem v ljubljanski klinični center. Na Jesenicah so namreč pri otroku ugotovili tako hude poškodbe, da je bil tak ukrep nujen. A žal dveletni deklici niti v kliničnem centru niso mogli pomagati. »Družino otroka poznamo, vendar v njej doslej nismo zaznali surovega ravnanja z otrokom,« so nam povedali v pristojnem centru za socialno delo, kjer so bili z dogodkom seznanjeni.

Po naših podatkih se je nasilje za zaprtimi vrati dogajalo že prej, punčka je namreč imela več že zaceljenih, a nezdravljenih zlomov. V bolnišnico so jo v petek pripeljali z zlomom ključnice, več zlomi reber, zlomom noge in počeno lobanjo. Kriminalisti so prostost vzeli mami in njenemu novemu partnerju. Prav ta naj bi pretepel deklico med tem, ko je bila njena mama v službi. Oče otroka (z omenjeno žensko imata še tri deklice) pa je na spletnih omrežjih potrdil smrt dvoletnice in omenjal tudi to, da naj bi na nasilje v družini pristojne opozarjal že prej. Preostale tri deklice so bojda na varnem pri njem.

Nasilja v družini vse več

Čeprav se je gospodarska in socialna kriza umirila, je nasilje v družini pri nas še vedno v porastu, pravi sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo mag. Darja Kuzmanič Korva. »Vse več zabeleženih primerov v centrih za socialno delo pripisujemo tudi večji ozaveščenosti ljudi,« pravi. »Mnogi, ki opazijo nasilje v družini, na primer sosedje, ne molčijo več, temveč o tem obvestijo pristojne službe.« Tudi vse uradne osebe, ki so v stiku z otrokom, denimo v vrtcu, šoli, zdravstvenem domu, in ki opazijo znake nasilja, morajo o tem po uradni dolžnosti obvestiti pristojni center za socialno delo.

»Primeri nasilja v družini so običajno zelo kompleksni, otroci, ki so žrtve, pa o tem težje spregovorijo,« opaža Kuzmanič-Korvova in dodaja: »Veliko prefinjenih načinov nasilja nad otroki ostaja še vedno skritih. Še posebno je takšno nasilje spregledano pri otrocih, ki ne hodijo v vrtec, ali pa med počitnicami, ko nimajo stika z učitelji in sošolci.«