V minulih dneh je na ameriški politični sceni potekal finale zgodbe, ki nekdanji zunanji ministrici Hillary Clinton morda še lahko prepreči, da postane predsedniška kandidatka demokratske stranke. V njej glavno vlogo igra zvezni preiskovalni urad FBI.

Prejšnji teden je Clintonova na sedežu zvezne policije v Washingtonu opravila tri ure in pol dolg pogovor z agenti, ki preiskujejo, ali je morda ravnala nezakonito in neodgovorno izpostavljala zaupne informacije, ker je v času vodenja zunanjega ministrstva za službeno elektronsko pošto uporabljala zasebni strežnik. Njen štab poudarja, da pogovor ni nič nenavadnega in da si ga je želela opraviti, saj skuša omejiti politično škodo, ki nastaja. Da je predsedniški kandidat ene od velikih strank del preiskave FBI, je pač izreden dogodek.

FBI je pred tem že zaslišal najtesnejši sodelavki Clintonove. Moški, ki je vzdrževal strežnik, je v zameno za sodelovanje dobil imuniteto. Dejstvo, da so se agenti pogovorili s Clintonovo, kaže, da se preiskava vendarle bliža koncu. Zgodba se v javnosti vleče od marca 2015, epilog pa bo očitno dobila sredi predsedniške tekme, morda še pred konvencijo demokratov, ki se začne 25. julija. Če bi se končala s predlogom FBI za kazenski pregon, bi to lahko pomenilo konec predsedniških sanj Clintonove. Veliko je sicer ugibanj, da se bo FBI na koncu odločil drugače. O tem govori tudi republikanski tekmec Clintonove Donald Trump, ki trdi, da bo Obamovo pravosodno ministrstvo poskrbelo za to, da bo ostala demokratska kandidatka brez prask. Namiguje torej na spletke, pri teh teorijah pa je dobil pomoč z neverjetnega naslova – kar od Billa, soproga Clintonove. Ta se je namreč konec minulega tedna na letališču v Arizoni »naključno srečal« s pravosodno ministrico Loretto Lynch. Po uradni verziji sta s svojimi letali obtičala v gneči na letališču in se zato neformalno srečala ter pogovarjala o vnukih in golfu. Toda Lyncheva je v zgodbi z elektronskimi pismi Clintonove izredno pomembna – ona se bo na podlagi preiskave FBI odločila, ali Clintonovo sodno preganjati. Zaradi tega je srečanje dvignilo veliko prahu in sprožilo sume, da se nista pogovarjala samo o otrocih in športu. Lyncheva je potem dejala, da bo v vsakem primeru upoštevala priporočilo FBI, srečanje je obžaloval tudi Clinton, toda republikanci že zahtevajo neodvisno preiskavo Clintonove, kritični pa so tudi demokrati.

Srečanje Clintona in Lyncheve je za Clintonovo škodljivo v še enem pogledu. Ustvarja vtis, da nekaj skriva in da ni iskrena, to pa je že tako in tako največja hiba njene javne podobe. V junijski anketi CBS je 62 odstotkov vprašanih dejalo, da Clintonova ni iskrena in zaupanja vredna; celo del volilcev, ki pravi, da bo glasoval zanjo, obenem nima zaupanja v njeno verodostojnost.