Pred skupščino Luke Koper, na kateri naj bi po predlogu Slovenskega državnega holdinga (SDH) zamenjali tudi tri nadzornike, skupaj s predsednico Alenko Žnidaršič Kranjc, se je tudi včeraj ugibalo, ali bodo delničarji o tej menjavi danes tudi zares odločili. Minister Peter Gašperšič je ponovil željo, da se razgrete strasti umirijo in da se vsi čim prej posvetijo gradnji drugega tira Koper–Divača in razvoju Luke Koper. Menjava nadzornikov Luke Koper je po besedah Gašperšiča v rokah delničarjev na skupščini. »Upam, da se bodo odločali tudi o teh sklepih. Posebnih pričakovanj pa v zvezi s tem nimam,« je dodal.

Razprava nadzornega sveta SDH o Luki Koper se je zavlekla v večerne ure. Po naših informacijah se je tehtnica nagnila k podpori uprave SDH za menjavo nadzornikov v Luki Koper. Je pa SDH zahteval policijsko varovanje današnje skupščine v Luki, na katero se je prijavilo rekordno število delničarjev. Izvedeli smo, da bo Vseslovensko združenje malih delničarjev, ki združuje 11.000 delničarjev Luke, na skupščini družbe glasovalo proti zamenjavi nadzornikov Luke.

Včeraj se je nadaljevala tudi seja komisije za nadzor javnih financ, na kateri so se prav tako kresala mnenja. Tisti, ki nasprotujejo zamenjavi nadzornikov Alenke Žnidaršič Kranjc in članov Elen Twrdy in Andreja Šercerja, še vedno pogrešajo konkretne odgovore, zakaj jih je treba sploh zamenjati.

Alenka Bratušek iz skupine nepovezanih poslancev je predstavnike države vprašala, zakaj je treba menjati le tri nadzornike in ne vseh. »Morda ste mislili, da bo vihar ob menjavi treh nadzornikov manjši,« je med drugim dejala. »Če mislite, da so plače v Luki previsoke, potem jih znižajte,« je menila. Od SDH pa je zahtevala pojasnila, kdo bo zaradi »fiaska« glede menjave nadzornikov ne le v Luki, ampak tudi v NLB, prevzel odgovornost.

Dragonja: Načrti Luke so premalo ambiciozni

Državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja se je na seji opravičil za navajanje neaktualnih kazalnikov o poslovanju Luke, češ, da ni imel namena manipulirati s podatki. »Vendar bi bil ob drugačni dividendni politiki v Luki lahko dividendni donos večji, če bi se upoštevalo uravnoteženo distribucijo,« je dejal Dragonja. Glede obsega pogodb Luke z zunanjimi svetovalci je povedal, da so te v vrednosti 21 milijonov evrov. »Približno polovica pogodbene vrednosti se namenja za stroške dela, ostalo so stroški drugih storitev. V dobaviteljski verigi, ki jih Luka najema, je za okoli 10 milijonov evrov storitev, ki so razmeroma nepojasnjene. Morda smo dregnili v gnojno jamo,« je še menil.

Gre za kriminal belih ovratnikov

Prvi nadzornik SDH Damjan Belič je na seji zgolj prebral postopke menjave nadzornikov, na konkretna vprašanja poslancev ni odgovarjal. Belič je pojasnil, da ni v njegovi pristojnosti, da bi podajal svoja mnenja ali stališča nadzornega sveta SDH, saj bi s tem prekoračil svoja pooblastila.

»Upravljanje podjetij v državni lasti je na psu. To se vidi tudi na primeru Luke. Tokratne menjave nadzornikov so zgolj politične in ekonomsko interesne. V Luki ste imeli upor, ljudje hočejo delati in zahtevajo, da se plenjenje ustavi. Imate težave z gospodarskim kriminalom in kriminalom belih ovratnikov,« je dejala zdajšnja prva nadzornica Luke Koper Alenka Žnidaršič Kranjc. Na vprašanje Janeza Janše o grožnjah s smrtjo je pojasnila, da so ji rekli, da v Sloveniji pač pokajo gume, kar se je kasneje na njenem vozilu tudi zgodilo.

Rajko Rešek ni kazensko ovaden

»Obnašate se, kot da ste družba nedotakljivih,« je predstavnike SDH in finančnega ministrstva okrcal nepovezani poslanec Andrej Čuš. Glede novih nadzornikov Luke je spomnil na navedbe, da naj bi bil Rajko Rešek, eden izmed treh predlaganih novih nadzornikov, ovaden zaradi suma storitve kaznivega dejanja. Po neuradnih informacijah naj bi se Rešek, sicer direktor ankaranske turistične družbe Adrie Karavan, vozil s službenim vozilom in hkrati prejemal povračilo za potne stroške. Ali to drži, smo želeli preveriti pri Rešku, vendar se na naše klice ni odzval. Na koprskem okrožnem državnem tožilstvu so nam odgovorili, da ovadbe zoper Reška niso prejeli.

Sejo komisije za nadzor javnih financ so že drugič prekinili, tokrat zaradi službenega odhoda članic uprave SDH.