Obiski dimnikarskih mojstrov so kar nekaj naših bralcev letos neprijetno presenetili. »Do konca leta morate peč zamenjati,« so nekaterim zatrdili dimnikarji, ko so med rutinskim letnim pregledom ugotavljali, da plinski grelniki, ki zagotavljajo toplo vodo v stanovanju, sicer delujejo povsem brezhibno. »Tak je zakon,« je na primer pojasnil eden od dimnikarjev na vprašanje, zakaj je kljub odličnemu delovanju plinske peči potrebna njena zamenjava. Zaskrbljeni bralec je že začel tuhtati, s čim nadomestiti priročni grelnik, a je ugotovil, da dimnikar ni imel prav. Zato velja opozoriti, da so stroški za nakup novih malih kurilnih naprav nepotrebni.

Prepovedana vgradnja novih peči

Vsako leto se z ogljikovim monoksidom iz kurilnih naprav v Sloveniji zastrupi več deset ljudi, okoli 15 pa jih po podatkih ministrstva za okolje in prostor zaradi tega tudi umre. Dimniški požari so celo povsem vsakodneven pojav, saj jih je v povprečju okoli 450 na leto. V vladi so se zato odločili ukrepati. Toda ne z zahtevo po zamenjavi že vgrajenih kurilnih naprav.

S posebnim pravilnikom o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav so konec leta 2013 prepovedali samo vgradnjo novih peči na tekoče ali plinasto gorivo, ki za ogrevanje prostora ali sanitarne vode namesto zunanjega zraka porabljajo zrak v prostoru (recimo nekateri kamini in plinski grelniki vode). Izjemo so zaradi morebitnih težav pri zamenjavi naprave dovolili v večstanovanjskih stavbah, vendar pod pogojem, da je nova naprava začasna in nujna rešitev ogrevanja ali priprave tople sanitarne vode, hkrati pa ne ogroža varnosti drugih stanovanj z istim zbirnim dimnikom.

Že vgrajene naprave lahko ostanejo

Zamenjave že vgrajenih plinskih grelnikov in kurilnih naprav na tekoče gorivo pravilnik ne zahteva. Te naprave lahko lastniki v vseh stanovanjih obdržijo do izteka njihove življenjske dobe. Najkasneje do konca letošnjega leta pa morajo ob njih in vseh drugih že vgrajenih kurilnih napravah, ki namesto zunanjega zraka za svoje delovanje porabljajo zrak v prostoru, namestiti posebna tipala oziroma detektorje ogljikovega monoksida. Te morajo lastniki že zdaj vgraditi tudi v vse bivalne prostore, v katere na novo nameščajo kurilne naprave na drva oziroma trdno gorivo. Cene tipal so trenutno od 20 do 70 evrov.

Odziva pristojnega okoljskega ministrstva na nekorektno in nestrokovno delovanje nekaterih dimnikarjev do konca redakcije nismo prejeli. Včeraj so s posebno izjavo javnost opozorili, da je treba do 1. januarja zgolj namestiti senzorje za zaznavanje ogljikovega monoksida in ne zamenjati celotne kurilne naprave.