Iraške sile so po 35 dneh bojev tudi s pomočjo šiitskih milic in ameriških letal dokončno osvojile sunitsko mesto Faludža, kar je še en letošnji poraz Islamske države (IS). To sunitsko mesto, ki leži samo 65 kilometrov zahodno od Bagdada in je imelo pred vojno 300.000 prebivalcev, je že januarja 2014 padlo v roke IS, in sicer brez žrtev, saj so prebivalci sklenili sporazum s to teroristično organizacijo, ki se jim je tedaj v primerjavi z izrazito prošiitsko iraško vlado zdela manjše zlo. Seveda so prebivalci Faludže nato, ko so ob bombardiranjih ameriških in iraških letal postali živ ščit fanatičnih skrajnežev, paktiranje z IS obžalovali. A zdaj ne priznavajo, da so jih šiiti, ki imajo prevlado tudi v iraški vojski, osvobodili. Upajo predvsem, da bodo Američani imeli dovolj vpliva, da bo ta »osvoboditev« čim manj boleča.

Kljub porazom ima IS močno vojsko

Šiitske milice, tudi iranske, so v Faludžo vstopile kljub obljubam vlade, da se to ne bo zgodilo. Menda že plenijo po mestu, kjer je 85 odstotkov poslopij ostalo nepoškodovanih. »Imeli smo Al Kaido in IS, a prišli bodo še drugi skrajneži, preden bo Irak postal moderna država in ne bo več prizorišče spopada tujih sil,« pravi sunitski policist iz Faludže, ki je sodeloval v napadu na mesto. Iraški premier Hajder Al Abadi, ki lahko upa, da se bo z osvoboditvijo tega mesta njegov majav položaj okrepil, pa je z mislimi že pri naslednji veliki, morda odločilni etapi vojne proti IS. »Vse svoje sile bomo zdaj poslali na Mosul,« napoveduje napad na milijonski Mosul na severu Iraka, za Bagdadom drugo največje iraško mesto. Iraški Kurdi sicer že več mesecev napadajo položaje IS severno od Mosula.

Vseeno ima kalifat v Iraku in Siriji še vedno zelo močno vojsko, ki se lahko v Mosulu in samooklicani prestolnici IS Raki zelo dobro brani. V obeh velikih mestih je zgradil mrežo podzemnih tunelov, postavil minska polja, njegovi fanatični bojevniki iz 90 držav sveta pa so za njuno obrambo – kot so pred desetimi dnevi pokazali v izjemno učinkovitih samomorilskih napadih z avtomobili bombami proti elitnim enotam sirskega predsednika Bašarja Al Asada zahodno od Rake – pripravljeni umreti. V zadnjih dveh tednih je tudi zastoj v ofenzivi na mesto Sirte v Libiji pokazal, da se znajo bojevniki kalifata v urbanih središčih zelo dobro braniti.