Potem ko smo pred dnevi razkrili, da je Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) zavrnila vlogo hrvaškega Adrisa, ki obvladuje vodilno zavarovalnico pri naših južnih sosedih Croatia osiguranje, za povečanje lastniškega deleža v Savi Re in ga pozvala k dopolnitvi vloge, Hrvati po slovenskih zavarovalnicah že novačijo srednji menedžment. Nekaterim obljubljajo tudi možnost prevzema funkcije člana uprave v Savi Re. V Adrisu nam niso želeli razkriti, koliko ljudi iščejo v Sloveniji. Poudarjajo pa, da bodo nove kadre seveda potrebovali, vendar o podrobnostih ne želijo govoriti. Še vedno poudarjajo, da bodo postali vodilna regionalna družba v zavarovalniški industriji.

Za ohranitev Save Re v slovenski lasti

V ozadju medtem politika lobira glede uvrstitve Save Re v prenovljeni strategiji kapitalskih naložb države. SDH namreč predlaga, da se s seznama pomembnih naložb uvrsti med portfeljske. Vendar je za to malo možnosti. Po naših informacijah temu namreč niso naklonjeni niti v SD niti v DeSUS. Prvi menijo, da je bila strategija SDH o klasifikaciji naložb sprejeta »po težkih mukah« in bi morale biti spremembe res v prid konkretnega podjetja oziroma v tem primeru zavarovalnice. V DeSUS pa poudarjajo, da prodaji zavarovalnic niso naklonjeni. Neuradno je slišati, da naj bi si DeSUS prizadevala za to, da se tako delež države v Zavarovalnici Triglav kot Savi Re nameni v demografski sklad, ki je eden od osrednjih projektov stranke. Zato jim torej sprememba klasifikacije naložbe zavarovalnice Save Re ne bi ustrezala.

Kaj bo razkrila revizija?

Po naših informacijah je včeraj potekel rok za izdelavo končnega revizijskega poročila o domnevno spornem nakupu nekdanje poslovne stavbe ACH na Baragovi ulici 5 v Ljubljani. Spomnimo, da je Sava Re nekdanjo poslovno stavbo ACH kupila od Metalke Commerce. Ta jo je neposredno od ACH kupila lani poleti za 3,5 milijona evrov, februarja letos pa jo je Sava Re kupila po 45 odstotkov višji ceni, in sicer za 5,1 milijona evrov.

Zanimalo nas je, ali so se s končanim revizijskim poročilom že seznanil nadzorniki zavarovalnice, vendar se prvi nadzornik Branko Tomažič na naše klice ni odzval. Nadzorniki pa so po torkovi seji sporočili, da preverjanje poslov o nakupu tako s finančnega kot pravnega vidika še poteka in da bodo po izdelavi končnih poročil z ugotovitvami izvedencev seznanili upravo zavarovalnice ter predlagali sklic skupščine.

Revizijsko poročilo o nakupu nekdanje poslovne stavbe ACH je izdelala revizijska hiša Deloitte Slovenija, pravno mnenje pa po naših informacijah odvetniška pisarna Schönherr Slovenija, podružnica mednarodne odvetniške družbe s sedežem na Dunaju. V omenjeni odvetniški pisarni tega niso želeli komentirati, češ da gre za poslovno skrivnost.

Kaj v medijskih zapisih o nakupu stavbe ACH drži, so preverjali tudi forenzični izvedenci. Med drugim so na pogovor povabili Vero Mihatovič, nekdanjo 10-odstotno družbenico v holdinški družbi Protej, ki lastniško obvladuje ACH. Mihatovičeva je za Dnevnik potrdila, da so jo pred dnevi klicali forenziki. »Zanimalo jih je, ali držijo navedbe v medijih o prodaji stavbe ACH, da naj bi se za nakup stavbe ACH sredi leta 2014 zanimal tudi Gen-I. To sem jim potrdila in pojasnila, da smo imeli opravljeno uradno cenitev te stavbe. Pri prodaji pa nisem sodelovala,« je pojasnila. Svoj delež v Proteju je namreč Mihatovičeva letos prodala švedski družbi Kabe, iz ACH pa je odšla sredi leta 2014.

Ker je cenitev poslovne stavbe ACH mariborske družbe Kader nepremičnine decembra 2013 pokazala, da je tržna vrednost stavbe 5,3 milijona evrov, smo šefa ACH Rasta Oderlapa vprašali, zakaj je bila stavba kasneje prodana Metalki Commerce za bistveno nižjo ceno. Oderlap je dejal, da je bila stavba prodana v skladu s predvidenim prodajnim rokom najboljšemu ponudniku. Kot je povedal, je bil rok za prodajo razmeroma kratek, dogovorjen pa je bil leta 2014 v skladu s sporazumom o finančnem prestrukturiranju ACH v usklajevanju z upniki. »Cenitev nepremičnine, ki smo jo pridobili pred prodajo, je bila skladna z našo prodajno ceno. Postopek sta potrdila pooblaščenec bank Rudi Grbec in nadzorni svet ACH. S prodajo je, skladno z MRA, soglašal zastavni upnik, prodajo pa je potrdila tudi večina finančnih upnikov,« je pojasnil Oderlap. Potrdil je, da se je za nakup stavbe zanimal tudi Gen-I. Družba je namreč ponudila 4,5 milijona evrov, vendar jo je za 3,5 milijona evrov kupila Metalka Commerce. »Ponudba Gen-I je bila posredovana pred mojim nastopom na položaj generalnega direktorja družbe in s podrobnostmi pogajanj nisem seznanjen. Po mojem nastopu smo kontaktirali Gen-I, ki pa je našel drugo rešitev in ga naša poslovna stavba ni več zanimala,« je še dejal Oderlap.