Ker Velika Britanija ne sodi med pomembnejše slovenske izvozne trge, lani je na lestvici zunanjetrgovinskih partnerjev države zasedala 14. mesto, si tako gospodarstveniki, analitiki kot politika zaradi negativnih posledic britanskega izstopa iz EU za slovensko gospodarstvo kaj prida ne belijo glave. Čeprav se za nastop na zahtevnem britanskem trgu odloča vse več slovenskih podjetij – največji izvozniki so Revoz, Krka, Boxmark Leather, Mahle Letrika in Cimos – blagovna menjava med državama že vrsto let stagnira. »To gre pripisati predvsem oddaljenosti trga in s tem povezanim transportnim stroškom. Zato se podjetja še vedno raje odločajo za trge v bližji soseščini,« ocenjujejo na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Poslovanje z Veliko Britanijo bi se najverjetneje otežilo, a koliko, je po ocenah ministrstva odvisno od tega, ali bi bile ponovno uvedene carine. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti meni, da bodo našli pot, da Velika Britanija ostane del enotnega evropskega trga. Večjih posledic za slovensko gospodarstvo analitiki zaradi morebitnega britanskega izstopa ne vidijo. »Vsak teroristični napad, podoben pariškemu ali bruseljskemu, je lahko večje tveganje kot brexit,« poskuša pomirjati Cantarutti in dodaja, da se bo britansko gospodarstvo znalo prilagoditi morebitnemu izstopu države iz EU. »Neposreden učinek bi bil zanemarljiv. Nekoliko bi prizadel logistično verigo. Neposredna trgovinska menjava z Veliko Britanijo je namreč majhna (2,2 odstotka celotnega izvoza), posreden izvoz znaša morda še enkrat toliko,« pravi Bojan Ivanc, vodja analitike v GZS. Posledice pa bi lahko občutil slovenski avtomobilski grozd.

Izstop Velike Britanije bo najbolj vplival na vrednost funta. Po nekaterih špekulacijah bi lahko upadel za 25 do 30 odstotkov, razlaga Jože Gerbec, analitik pri borznoposredniški hiši Ilirika. »To bi predstavljalo težavo za slovenska izvozna podjetja, ker bi bila slabša njihova konkurenčnost zaradi močnejšega evra nasproti funtu.« Za vsako podjetje bodo vplivi precej specifični, ocenjuje Gerbec in dodaja, da bodo manjše vplive občutila tista podjetja, ki so konkurenčnejša zaradi njihove visoke tehnološke razvitosti. ag