Medtem ko se je včeraj točno opoldne z balkona ljubljanske univerze z Verdijevo Triumfalno koračnico oglasil trobilni ansambel akademije za glasbo in se je v Vegovi ulici skrival klavir, za katerega je lahko sedel vsak ljubitelj klavirske glasbe in izpod črno-belih tipk izvabil melodijo, so po Slovenski cesti odzvanjali nekoliko trši ritmi rockovske glasbe, za izbor glasbe na Trnovskem pristanu je skrbela ekipa Radia Študent, kantavtorji in vokalne skupine so zasedli Stari trg, elektronski ritmi pa so pozdravili mimoidoče na Mestnem trgu. Zvočniki so tako za en dan ugasnili, glasba v živo pa je napolnila ljubljanske pločnike, balkone, ozke ulice, parke, trge in celo javni prevoz.

Prvi poletni dan namreč ni prinesel le bolj poletnih temperatur, temveč tudi bogat glasbeni program, ki so ga po vsem mestu ponesli poklicni in amaterski slovenski glasbeniki ter tako obeležili včerajšnji mednarodni praznik glasbe. S celodnevnim muziciranjem so tudi sklenili pestro dogajanje v sklopu festivala Junij v Ljubljani.

A ne le v Ljubljani, glasba je včeraj odmevala po ulicah več kot 340 mest po vsem svetu, ki so se na dan poletnega solsticija pridružila mednarodni iniciativi Fête de la Musique. Iniciativa je leta 1982 zaživela v Parizu v želji, da bi bila glasba en dan v letu dostopna vsem. Tedanjemu francoskemu ministru za kulturo Jacku Langu se je namreč ob podatku, da vsak drugi mladi Francoz igra inštrument, utrnila ideja o enodnevnem dogodku, ki bi glasbenike vseh starosti in različnih stopenj glasbenega znanja iz koncertnih dvoran in zaprtih prostorov privabil na ulice, kjer bi jim brezplačno lahko prisluhnili vsi mimoidoči. Slovenski pobudniki praznika glasbe so se iniciativi prvič pridružili pred petimi leti. žir