Lovci, društva in upokojenci centralne banke bodo morali na sodbo avstrijskega ustavnega sodišča o ustreznih zakonih še počakati. Ustavni sodniki so vse junijske obravnave preložili, da bi lahko kar najhitreje in »brez sence dvoma« odločili o eni sami, pozneje vloženi, a politično zelo občutljivi pritožbi.

Nepravilnosti pri preštevanju

Gre za spodbijanje izida majskega drugega kroga predsedniških volitev, pritožbo pa so vložili svobodnjaki, katerih kandidat Norbert Hofer je za dobrih 30.000 glasov zaostal za Alexandrom Van der Bellnom. Pritožbi, spisani na 150 straneh, večina pravnih strokovnjakov sprva ni pripisovala posebne teže in možnosti za uspeh, toda ugotovitve za izvedbo volitev pristojnega notranjega ministrstva so medtem potrdile, da je na določenih voliščih pri preštevanju glasovnic po pošti res prišlo do nepravilnosti. Na nekaterih voliščih na različnih koncih Avstrije naj bi glasovnice sortirali na veljavne in neveljavne predčasno, ponekod naj bi jih tudi preštevali že v nedeljo zvečer (namesto v ponedeljek), spet drugje naj pri preštevanju ne bi bili navzoči vsi člani volilnih komisij, ampak naj bi to delo prepustili celo občinskim uradnikom.

Za šest volilnih okrajev je tako notranje ministrstvo že maja vložilo ovadbo, ta teden pa jo je razširilo na vse okraje, ki jih v pritožbi omenjajo svobodnjaki. Kot je poročal dnevnik Presse, so bili ustavni sodniki po branju svobodnjaških navedb osupli nad lahkotnostjo, s kakršno je videti, da so v vendarle precejšnjem številu okrajev volilne komisije jemale pravila in opravile svoje delo. Najhujši je očitek glede nepravilnosti pri štetju – da so glasovnice preštevali nepooblaščeni ali komisije v nepopolni sestavi. Nekdanji svobodnjaški pravosodni minister in zdaj spet odvetnik Dieter Böhmdorfer, ki je napisal pritožbo, navaja, da naj bi tako ali drugače v neskladju z zakonom prešteli dobrih 58.000 glasovnic po pošti.

Za razveljavitev izida volitev bi bilo, menijo pravniki, samo prezgodnje, sicer pa pravilno preštevanje glasov po pošti premalo, medtem ko bi nepooblaščeni preštevalci ali nepopolne komisije že lahko bile razlog za razveljavitev. Avstrijsko ustavno sodišče je pred leti zaradi takšnih napak na enem od volišč volitve, takrat samo občinske, razveljavilo. Ustavno sodišče je za ugotovitev vseh okoliščin in razjasnitev očitkov iz svobodnjaške pritožbe na zaslišanje povabilo kar 90 prič, med njimi predvsem funkcionarje volilnih komisij iz okrajev, kjer naj bi se zgodile nepravilnosti. Da bo med njimi tudi nekaj lokalnih svobodnjaških funkcionarjev, je manjša ironija v vsem zapletu, da bi kar nekaj prič utegnilo zavrniti izjave zato, da se ne bi spravile v težave (ker so morda poneverile izide), pa možnost, ki bi zaplet še stopnjevala. Odločitev naj bi sodišče sporočilo do 6. julija. or