Prvič sva se ovohala in dobro je dišalo, je po svojem prvem srečanju s (so)predsednico desnopopulistične Alternative za Nemčijo (AfD) Frauke Petry februarja letos izjavil predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Brez dvoma namerno mačistična Strachejeva izjava Petryjeve ni zmotila, da se po tem »ovohavanju« s predsednikom veliko starejše in za zdaj tudi neprimerno uspešnejše avstrijske »sestrske« stranke ne bi še večkrat dobila. Dober politični nasvet nikoli ni odveč, prav tako ne spodbuda, kakršno so svobodnjaki konec aprila namenili kongresu AfD: »Podtikanje političnih nasprotnikov in nekaterih medijev je podobno kot v Avstriji. Z velikim spoštovanjem in občudovanjem spremljamo, kako se vi tem napadom zoperstavljate.«

Sestanek na vrhu

Pismo, v katerem je med drugim govora še o stičnih točkah med strankama, je poleg Stracheja podpisal zmagovalec prvega kroga avstrijskih predsedniških volitev Norbert Hofer in samoumevno se je Petryjeva tri tedne kasneje znašla na Dunaju. Iz predsedniške zmage Hoferja v drugem krogu nazadnje ni bilo nič, je pa (so)predsednica AfD v njegovem dosežku videla znamenje, da si ljudje v Avstriji »želijo spremembe smeri, prav tako kot v vsej Evropi«.

O tem, kako to spremembo po vsej Evropi doseči, sta minuli petek na vrhu, dobesedno, kajti sestala sta se na najvišji točki Nemčije Zugspitze, Petryjeva in Strache razglabljala bolj konkretno. Da je treba povezati do EU kritične politične sile, sta ugotovila, poglobiti sodelovanje med strankama v Bruslju in Strasbourgu in v delovnih skupinah najti odgovore na pereča vprašanja, kakršna so migracijska gibanja, nacionalne identitete in oblikovanje gospodarskega prostora. »Tradicionalne stranke nimajo rešitev,« je dejala Petryjeva, Strache pa je kot skupno stališče za alternativno-svobodnjaške rešitve omenil »federalno Evropo s suverenimi nacionalnimi državami«.

»Domoljubna pomlad«

V prevodu to pomeni, da se obe stranki zavzemata za manj povezano Evropsko unijo, pravzaprav skupni gospodarski prostor, napoti sta jima zlasti evro in bruseljska birokracija (ki med drugim skriva prostotrgovinska pogajanja z ZDA), schengenski mejni režim pa bi prav tako odpravili v prid ponovne uvedbe nadzora na nacionalnih mejah.

Na takšnih izhodiščih bo Strache ta teden na Dunaju nadaljeval sestavljanje »desnopopulistične internacionale«. V goste mu namreč prihajajo vodilni iz francoske Nacionalne fronte, belgijskega Flamskega bloka, italijanske Severne lige in nizozemske Stranke za svobodo. Ob gostitelju bo glavna zvezda srečanja Marine Le Pen, geslo kot nekakšen javni shod organizirane prireditve pod naslovom Domoljubna pomlad pa je Sodelovanje za mir, varnost in blaginjo v Evropi. or