V predvolilni kampanji sem skupnemu dajal prednost pred tistim, kar nas ločuje, je včeraj pozno popoldne, kmalu po uradni razglasitvi izidov predsedniških volitev, izjavil zmagovalec Alexander Van der Bellen: »V tem duhu bom predstavljal Avstrijo navzven in navznoter iskal tisto, kar nas povezuje.«

Začel bo lahko čez približno poldrugi mesec, 8. julija, ko bo v leopoldinskem delu dunajske palače Hofburg, nasproti kakšnih sto metrov oddaljenemu sedežu avstrijskega kanclerja, kot deveti avstrijski predsednik po drugi svetovni vojni prevzel dolžnost od Heinza Fischerja.

Upokojeni 72-letni profesor ekonomije, nekdanji predsedujoči Zelenih, ki so ga volili v glavnem mlajši, ženske, višje in visoko izobraženi, gmotno razmeroma dobro preskrbljeni urbani volilci, je v drugem krogu volitev – ob nekaj manj kot 73-odstotni udeležbi – zmagal skoraj dobesedno v fotofinišu – z glasovi po pošti.

Norbert Hofer priznal poraz

Napetost je včeraj popoldne pred uradno razglasitvijo izidov za kakšne pol ure podaljšalo še ponovno preštevanje glasov v Innsbrucku, toda svobodnjaški kandidat Norbert Hofer, tretji predsednik poslanskega doma avstrijskega parlamenta, je medtem na družbenem omrežju že objavil zahvalo svojim sodelavcem in volivcem: »Seveda sem žalosten. (...) Ne bodite obupani. Vložek v to volilno kampanjo ni izgubljen, pač pa je naložba v prihodnost.«

Hofer je s tem priznal poraz v zgodovinsko najbolj negotovih avstrijskih predsedniških volitvah, ki ga je nato uradno potrdil še notranji minister Wolfgang Sobotka.

Mobilizacija »rezervnih« volilcev

Glasovanje po pošti je prineslo približno 175.000 glasov več Van der Bellnu, ki je v končni bilanci za 31.026 glasov prehitel svobodnjaka. V odstotkih: 50,35 Van der Bellen, 49,65 Hofer. Iz svobodnjaškega tabora so takoj sporočili, da si pridržujejo pravico do morebitnega ugovora, če bodo po pregledu volilne dokumentacije ugotovili kakršne koli nepravilnosti, da pa ne bodo ugovarjali le zato, da bi nagajali. Kot so pokazale primerjalne analize volilnih gibanj med prvim in drugim krogom volitev, je Van der Bellen dobil večino glasov volilcev vseh omembe vrednih kandidatov, ki so v prvem krogu izpadli. Zanj sta se odločili dve tretjini od okroglo tri četrt milijona volilcev, ki so v pred štirimi tedni volili neodvisno Irmgard Griss, še nekaj večji delež volilcev socialdemokratskega kandidata, ki je dobil dobrih 400.000 glasov, in celo več kot polovica volilcev konservativnega kandidata s prav tako približno 400.000 glasovi v prvem krogu. Tudi med tistimi, ki v prvem krogu niso volili, je bil Hofer manj uspešen, medtem ko sta oba kandidata tudi v drugem krogu obdržala bolj ali manj vse svoje volilce iz prvega kroga.