Včeraj so na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) predstavili novi pridobitvi: linearni pospeševalnik in magnetnoresonančni simulator. Za napravi in njuno postavitev je OI odštel dobre štiri milijone evrov.

Linearni pospeševalnik je zamenjal 15 let star iztrošen aparat. Omogočal bo enostavne in sodobnejše tehnike obsevanja. Obsevanje bo natančnejše, kot je bilo to mogoče na dosedanjem stroju, zato bodo lahko uporabili višje odmerke sevanja, to omogoča boljšo kontrolo bolezni in zaščito zdravih tkiv ter prispeva k boljšemu izidu zdravljenja, je povedala vodja sektorja za radioterapijo dr. Irena Oblak. S to pridobitvijo bodo razbremenili obstoječi aparat za diagnostične preiskave, ki je prezaseden.

»S širitvijo nabora aparatur in nadomeščanjem starih sledimo razvoju stroke. Boljša tehnologija omogoča, da vse več ljudi živi z boleznijo ali po ozdravljeni bolezni živijo bolj polnovredno življenje,« je povedala direktorica OI Zlata Štiblar Kisić. Na predstavitvi je bilo tudi slišati, da je OI z novima aparaturama stopil med tehnološko najrazvitejše onkološke centre v tem delu Evrope. Ob informaciji, da imajo aparat, kot ga imajo tudi na kliniki Mayo v ZDA, je bil zelo zadovoljen tudi strokovni direktor OI dr. Viljem Kovač.

Tehnologija ne reši kadrovskih stisk

Žal novi obsevalni aparat ne pomeni večjih zmogljivosti. Če ne gre za urgentna stanja, morajo bolniki na obsevanje čakati štiri tedne, kar je po besedah strokovnega direktorja v »strokovno sprejemljivih okvirih«. Bolniki čakajo tudi na pregled z magnetno resonanco, kjer jih prav tako triažirajo po stopnji nujnosti. Upajo, da bodo z novim aparatom čas čakanja na to preiskavo skrajšali. Vendar zgolj aparati problema čakalnih dob ne rešijo. »Tehnologijo lahko nadomestite, problem pa je kader. Nimamo dovolj radioloških inženirjev, predvsem pa zdravnikov radiologov. Skušamo biti čim bolj učinkoviti, a ima tudi skrajna racionalizacija mejo,« opozarja Kovač. Po besedah Irene Oblak so od lani zaradi upokojitev, porodniških odsotnosti in drugih razlogov ob deset zdravnikov – »ta primanjkljaj pa se pozna«.

V Mariboru dve napravi še čakata na uporabo

Še najbolj si želijo, da bi čim prej zaživel radioterapevtski oddelek v UKC Maribor, kjer sicer dva linearna pospeševalnika na uporabo čakata že dve leti. »Prosili so nas za pomoč pri vzpostavitvi centra. Upam, da bo do dogovora prišlo, saj je to zelo pomembno za bolnike, da se jim olajša obremenjujoč transport čez pol države,« je povedala Oblakova. Poleg tega bo čez čas treba razmišljati o širitvi strojnega parka, ker bo obstoječih deset obsevalnikov za potrebe Slovenije premalo in bi potrebovali še tri take aparate.