Cyanometer je ime nenavadnega monolitnega spomenika, ki od včeraj stoji na ploščadi na začetku osrednje ljubljanske ceste. Medijski umetnik Martin Bricelj Baraga si je novost v svoji seriji futurističnih, znanstveno fantastičnih in utopičnih instalacij v javnem prostoru zamislil precej v duhu zelene prestolnice Evrope. Cyanometer namreč nima le klasične spomeniške vloge, ampak deluje tudi kot instrument ozaveščanja mimoidočih o kakovosti enega izmed ključnih življenjskih elementov.

»V svetu, v katerem vladajo računalniški oblaki, se Cyanometer poklanja oblakom, ki so zares pomembni – tistim na nebu,« pravi o svoji instalaciji direktor Muzeja tranzitornih umetnosti MoTA, ki s svojimi deli poudarja odnos človeka in narave. Cyanometer je posvetil modrini neba, hkrati pa tudi izvirnemu cyanometru iz leta 1789 in njegovemu avtorju. Švicarski fizik in alpinist Horace-Bénédict de Saussure je bil tisti, ki ga je tako vznemirjalo modro nebo, da je razvil preprosto orodje za merjenje modrine neba, in ki je ugotovil, da je ta odvisna od gostote delcev v zraku.

De Saussure je razvil tudi merilno barvno skalo iz 53 odtenkov modre, ki predstavlja jedro instalacije Martina Briclja Barage. »Cyanometer je hkrati spomenik in odprtokodni program, ki periodično fotografira nebo. Fotografije nalaga na spletno stran, kjer identificira modrino na de Saussurjevi barvni skali. Tako na spletnem naslovu www.cyanometer.net nastaja retrospektivni koledar modrin, ki dokumentira spremembe v našem okolju,« opisuje ekipa, ki je razvila koncept.

Cyanometer, ki za delovanje uporablja sončno energijo, je povezan z merilno postajo Ljubljana Bežigrad Agencije Republike Slovenije za okolje in na jasni barvni skali prikazuje stopnjo onesnaženosti zraka glede na povzročitelja onesnaževanja z najvišjim izračunanim indeksom onesnaženosti. Zelena barva posveti v primeru nizke onesnaženosti, rumena za zmerno, oranžna za veliko in rdeča za zelo veliko onesnaženost zraka. In tudi to še ni vse – pod barvno skalo Cyanometer v primeru slabše kakovosti zraka v obliki piktogramov pokaže tudi glavne vire onesnaževanja in tako ozavešča prebivalce glavnega mesta o škodljivih vplivih na zrak, ki ga dihamo. dv