Prvi interes vlade je uspešno delovanje Luke Koper in izgradnja drugega tira Koper–Divača, tudi po napovedani zamenjavi treh nadzornikov v Luki Koper, zagotavlja predsednik vlade Miro Cerar. Ob tem dodaja, da vlada pri zamenjavi nadzornikov nima neposredne pristojnosti, temveč da je za to pristojen Slovenski državni holding (SDH). »Če bi se izkazalo, da je bilo pri postopku menjave kaj narobe, bi vlada za zaščito tega interesa ustrezno ukrepala. Dokler pa nimamo dokaza za kaj takega, moramo pustiti, da upravljalski proces, za katerega je pristojen Slovenski državni holding, teče naprej,« pravi Cerar.

Da je predčasen odpoklic treh nadzornikov – predsednice NS Alenke Žnidaršič Kranjc, njene namestnice Elen Twrdy in člana Andreja Šercerja – nenavadna poteza, ki vzbuja sume, da so v ozadju kakšni drugi interesi, so prepričani tudi trije obalni poslanci SMC: Lilijana Kozlovič, Marko Ferulga in Tilen Božič. Vsi trije so Cerarju jasno povedali, da je treba Luko Koper zaščititi pred morebitnimi škodljivimi potezami. »Luka Koper je od zadnjega politikantsko-interesnega lomastenja za sanacijo potrebovala kar nekaj let, da lahko danes spet posega po odličnih rezultatih. Zato je neprimerno, da se vlečejo poteze, ki dajejo vtis lahkomiselnosti ali celo konflikta interesov. Stabilnost in strokovnost vodstvene strukture Luke Koper sta izjemno pomembni, saj bodo v naslednjih letih izpeljani obsežni investicijski cikli v pristaniško infrastrukturo. S svojim delom uprava za zdaj dokazuje, da je zastavljene cilje sposobna doseči in preseči. Hkrati pa moramo biti nenehno pozorni tudi na nevtralizacijo tistih parcialnih interesov z lokalne, državne in mednarodne ravni, ki niso usklajeni z dolgoročnimi razvojnimi interesi našega pristanišča,« je v imenu vseh treh poslancev povedal Tilen Božič.

»Očitki glede Jazbeca so zlonamerni«

Zakaj vztrajajo pri predčasni menjavi nadzornikov v Luki Koper, če sedanji glede na rezultate dobro delajo, in ali res Marko Jazbec dela po navodilih nekoga tretjega, kot je opozoril nekdanji predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič? Na SDH pojasnjujejo, da so taki očitki zlonamerni. »Vse odločitve sprejema uprava Slovenskega državnega holdinga samostojno in neodvisno, in ne predsednik uprave sam,« pravijo na SDH in dodajajo, da pri zamenjavi nadzornikov v Luki Koper vztrajajo, ker se ne želijo zadovoljiti zgolj z dobrimi trenutnimi rezultati. »SDH zaznava nekatere izzive v prihodnjem poslovanju, ki pa niso povezani zgolj z izgradnjo oziroma časovnico izgradnje drugega tira, temveč prihajajo iz mednarodnega okolja in konkurence,« še pojasnjujejo. Na naše vprašanje, ali imajo dvojna merila pri upravljanju državnih podjetij, ker se recimo pri Telekomu, kjer je predsednik nadzornega sveta Borut Jamnik, niso odločili za menjavo nadzornikov, čeprav so tudi pred Telekomom novi izzivi, niso konkretno odgovorili. Pojasnili so le, da so konkretni cilji za posamezne družbe določeni v Strategiji upravljanja kapitalskih naložb države in da bo SDH kmalu sprožil ustrezne kandidacijske postopke tudi za nove člane nadzornega sveta Telekoma, saj bo sedanjim kmalu potekel mandat. Tam predčasnih menjav torej ne bo.

V Luko pošiljajo konkurenco

Bolj kot to, da SDH v Luko Koper pošilja Jürgena Sorgenfreia, ki je sodeloval pri študiji OECD, ki je pokazala, da gradnja drugega tira ni ekonomsko upravičena, razburja dejstvo, da je Sorgenfrei nekdanji direktor marketinga v pristanišču v Hamburgu, kar pomeni, da v Luko Koper pošiljajo konkurenco, saj je bitka za pretovor med pristanišči vse večja. V SDH so kakršno koli nasprotje interesov zavrnili, pri predlogu pa jih je podprl tudi infrastrukturni minister Peter Gašperšič, ki je bil ob nastopu svojega mandata prvi minister, ki je odločno povedal, da se mu gradnja drugega tira ne zdi potrebna. Pozneje je svojo izjavo omilil in zdaj skupaj s predsednikom vlade pojasnjuje, da je drugi tir prioriteta te vlade.

Do predloga SDH so kritični v DeSUS. Njihov podpredsednik Tomaž Gantar meni, da dosedanje ravnanje Sorgenfreia ne vzbuja upanja, da bo podprl gradnjo drugega tira. Pojasnil je, da v DeSUS zaradi poteze SDH gorijo luči za alarm in da jih argumenti SDH ne prepričajo. Če bi se takšne sporne poteze SDH nadaljevale, bi bilo smiselno vprašanje odpreti na vladi, je prepričan Gantar. Da naj SDH pred skupščino še enkrat premisli o predlaganem kandidatu, pa meni vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.