V četrtek podpisani stavkovni sporazum med vlado in policijskima sindikatoma je močno razburil druge sindikate javnega sektorja. Prepričani so, da tak ločeni pristop uničuje enotnost plačnega sistema in da se bo zdaj usul plaz podobnih zahtev tudi iz preostalih sindikatov.

»Po tem, ko je vlada izstopila iz pogajanj o postopni odpravi varčevalnih ukrepov in prekinila socialni dialog, je vlada z ločenim priznanjem upravičenosti zahtev zgolj enega dela zaposlenih v javnem sektorju dobesedno pozvala vse sindikate, da gredo po isti poti. Vlada je izbrala nespametno in tudi dražjo pot, saj bo to pomenilo, da jo čakata dve leti protestov in stavk. S tem je odprla tudi vprašanje svojega obstoja,« opozarja predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. »Začetek nevarnega obdobja« bo po njegovih besedah nastopil s protesti pred poslopjem vlade, ki bodo v četrtek.

Recept za eksplozijo

Da bodo uresničitev svojih zahtev zdaj »serijsko« terjali tudi preostali sindikati, je prepričan tudi Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije. »Ta sporazum je recept za eksplozijo,« opozarja Verk, ki dodaja, da je strasti med sindikati še dodatno razvnela izjava ministrice za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar, ko je v četrtek dejala, da poklic policista ni primerljiv z drugimi. »To je bilo pa preveč. Plačne anomalije niso samo v policiji, ampak v vsej državni upravi,« je ogorčen Verk.

»Dogovor med vlado in policisti gotovo razbija enotnost plačnega sistema v javnem sektorju. Sindikati smo na okopih,« meni tudi predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar. Glede na »popustljivost vlade« do policistov je zdaj prepričana, da bodo zahtevani del pogače dobile tudi medicinske sestre.

Plače navadnih policistov višje za skoraj sto evrov

Stavkovni sporazum po besedah notranje ministrice v povprečju zvišuje plače policistov za okoli 100 evrov bruto oziroma 66 evrov neto. A kot kažejo podatki ministrstva, bo porast plač višji, povprečni zaposleni v policiji bo od jeseni naprej prejemal okoli 1285 evrov neto.

V četrtek podpisani dogovor določa, da se bodo plače policistom s srednješolsko in višješolsko izobrazbo, razen tistim, ki ne opravljajo operativnega dela, zvišale za dva plačna razreda oziroma za osem odstotkov. Navadni policisti s V. stopnjo izobrazbe bodo tako v povprečju namesto sedanjih 1111 evrov neto prejeli 1200 evrov. Povprečna plača policista z višješolsko izobrazbo pa se bo zvišala s 1220 na 1318 evrov.

Prejemki se bodo še nekoliko bolj občutno zvišali višjim policijskim kadrom. Plače operativnih policistov z visokošolsko izobrazbo se bodo povečale za en plačni razred, plače kriminalistov, višjih policijskih in kriminalističnih inšpektorjev specialistov ter pomočnikov komandirja pa za dva plačna razreda, nekaterim izmed njih celo za tri. Povprečna plača teh policistov se bo tako v povprečju zvišala na okoli 1600 evrov.

Sledijo napredovanja in prehod v višji razred

Poleg višjih plač, ki izhajajo iz stavkovnega sporazuma, se bodo plače policistov letos oktobra povečale tudi zaradi lani dogovorjene sprostitve zamrznjene plačne lestvice, še bolj pa zaradi napredovanj, tako zaostalih kot tudi rednih, ki so na vsaka tri leta. Po tem, ko je zaradi napredovanj plača večine policistov že z letošnjim januarjem porasla za najmanj štiri, pri nekaterih visoko izobraženih zaposlenih pa celo do 16 odstotkov, bo po še enem ali dveh napredovanjih do leta 2018 njihova plača višja še za 4 do 8 odstotkov.

Naslednje zvišanje plač bo leta 2018, ko bo zaradi zakona o organiziranosti in delu v policiji večina policistov v V. tarifnem razredu uvrščena v VI. tarifni razred. To pomeni, da se bodo plače navadnih policistov povečale še za enega do treh plačnih razredov, torej od 4 do 12 odstotkov.

Če pri tem upoštevamo še stavkovni sporazum, se bodo plače zaposlenih v policiji povečale od tri do pet plačnih razredov oziroma od 12 do 20 odstotkov, skupaj z napredovanji pa od najmanj 16 do 28 odstotkov. Povprečna neto plača policistov bo tako čez dve leti znašala nekje od 1410 do 1550 evrov neto. S tem pa smo že precej blizu prvotnih stavkovnih zahtev policijskih sindikatov, ki sta želela plače zvišati za 35 odstotkov.

Ministrstvo za notranje zadeve finančne posledice četrtkovega dogovora ocenjuje na približno 10,3 milijona evrov, ob tem pa naj bi prehod na višješolski sistem v letu 2018 stal državo še 6,8 milijona evrov.