Rusija je iz zapora izpustila 35-letno ukrajinsko pilotko Nadjo Savčenko, ki je s svojo pogumno držo na ruskem sodišču po svetu vzbudila veliko pozornosti, v Ukrajini pa je postala simbol odpora proti Rusiji. Pravzaprav gre za zamenjavo z ruskima specialcema, ki so ju ukrajinski vojaki ranjena ujeli v vzhodni Ukrajini, kjer sta pomagala separatistom. Savčenkovo so marca letos v ruskem mestu Doneck obsodili na 22 let zapora, ker naj bi v vzhodni Ukrajini usmerjala top, ki je nato ubil ruska novinarja, in ker naj bi »nezakonito prečkala rusko mejo«. Sama je vse to zanikala in proti »političnemu procesu«, kot ga je imenovala, večkrat gladovno stavkala.

»Satanova hči«

Včeraj so jo na letališču pri Kijevu pričakali z vsemi častmi, prisoten je bil tudi ukrajinski predsednik Petro Porošenko. Prav Porošenko je pred dvema mesecema ob sodbi, ki jo je proti njej izreklo rusko sodišče, izjavil: »Ukrajina ne bo nikoli priznala te sodbe!« Tedaj je tudi zatrdil, da mu je Vladimir Putin obljubil njeno izpustitev. Zdaj sta Porošenko in Putin izmenjavo lahko izpeljala po telefonu ob pomoči francoskega predsednika Françoisa Hollanda in nemške kanclerke Angele Merkel. Med procesom proti Savčenkovi se je zdelo, da se tako z drugimi sredstvi nadaljuje vojna med separatisti, ki jih podpira Moskva, in Ukrajino.

Savčenkova je bila bojevita, maščevalna, polna nacionalističnih strasti. Med drugim je na sodišču pela pesmi, ki so jih pozimi 2013-2014 peli protestniki na Majdanu. Ruski sodnik jo je opisal kot sovražnico ljudi, ki govorijo rusko, ruski rumeni tisk kot »Satanovo hčer«. V Ukrajini pa so jo, čeprav zaprto, izvolili za poslanko, in sicer na listi tajkunke Julije Timošenko.

Na začetku vojne v vzhodni Ukrajini leta 2014 se je kot prostovoljka pridružila bataljonu Ajdar. To vojaško enoto 400 prostovoljcev, ki jo podpira judovsko-ukrajinski milijarder Igor Kolomojski, pa je Amnesty International obtožil vojnih zločinov, Rusija celo pobijanja civilistov.

Sodna farsa

Junija 2014 so Savčenkovo Rusi ujeli. Njeni odvetniki pa so s pomočjo njenega mobitela dokazali, da so jo v času smrti obeh ruskih novinarjev že ujeli separatisti, ki so jo nato izročili Rusiji, kamor naj bi po ruski verziji sama zbežala. Dejansko je Rusija s tem, ko jo je zaprla, posredno dokazala, da je vpletena v vojno v vzhodni Ukrajini, kar v Moskvi ves čas tajijo. Poleg tega je krivično sojenje proti njej še en primer, kako je sodstvo v Rusiji podrejeno izvršni oblasti. Kremelj je namreč hotel proces proti njej izrabiti za demonizacijo vseh Ukrajincev, ki se v vzhodni Ukrajini borijo proti separatistom. A Savčenkova se ni pustila in račun se ni izšel.

Z zamenjavo Savčenkove z ruskima vojakoma se vsaj v eni točki uresničuje sporazum iz Minska, ki so ga podpisali februarja 2015, da bi se vojna na vzhodu Ukrajine končala. Še vedno pa Rusi niso umaknili težkega orožja iz vzhodne Ukrajine in oblasti v Kijevu niso vzhodnemu delu Ukrajine priznale avtonomije.