Savčenkova dejanje zanika in trdi, da je nedolžna, proces pa montiran. Podobno pravijo v Kijevu, predsednik Petro Porošenko je dejal, da njegova država nikoli ne bo sprejela sodbe. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je pozval, naj pilotko pošlje v Ukrajino, rekoč, da mu je to pred meseci obljubil. V zameno je pripravljen v Rusijo poslati ruska vojaka, ki so ju zajeli med boji na vzhodu Ukrajine. Ruski predstavniki so pred časom nakazali, da zamenjave ne izključujejo.

Himna med razsodbo

Savčenkova je dogajanje v sodni dvorani pospremila v svojem slogu: medtem ko jo je sodnik spraševal, ali razume razsodbo, se je povzpela na klopco in pela ukrajinsko himno. Pridružili so se ji njeni zagovorniki v sodni dvorani, ki so skušali razviti ukrajinsko zastavo, pa so jih odstranili. Sodnik je medtem razlagal, da so bili dokazi tožilstva »prevladujoči« in da so ovrgli trditve, da je bila Savčenkova v času napada na novinarja že v ujetništvu. Obramba je trdila, da tudi izpiski telefonskih pogovorov dokazujejo, da sta bila še živa, ko so uporniki Savčenkovo že zajeli. Tožilstvo je nasprotno trdilo, da je bila v izvidnici in da je s svojo enoto usklajevala koordinate topniškega napada, v katerem sta bila ubita novinarja in še pet ljudi. Trdilo je tudi, da so jo aretirali v Rusiji, potem ko naj bi nezakonito prečkala mejo.

Sodnik jo je na koncu obsodil na 22 let zapora, na leto dni manj, kot je zahtevalo tožilstvo, in še na plačilo 30.000 rubljev kazni. ba, agencije