Pod kozolcem gostilne v Miklavžu pri Taboru so včeraj popoldne zaznamovali 28. obletnico ustanovitve Slovenske kmečke zveze, današnje Slovenske ljudske stranke. Komaj uro pozneje se je v mariborskem hotelu rodila konkurentka. Županova lista nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja se je prelevila v Novo ljudsko stranko Slovenije (NLS). »Skupaj z vami si želimo deliti usodo prihodnosti Slovenije,« je simpatizerje nove stranke pred kongresom nagovoril Kangler.

Predsedniški položaj je zasedel Kanglerjev prijatelj in dosedanji predsednik liste Željko Vogrin. Po njegovih besedah datum kongresa zgolj naključno sovpada z jubilejem SLS. Dvanajstega maja je bila namreč ustanovljena tudi Županova lista.

V preteklih dneh so v javnosti krožile napovedi, da se bo kongresa udeležilo več nekdanjih akterjev s slovenskega političnega parketa: Pavel Rupar, Bogdan Barovič, Mirko Zamernik, Ciril Smrkolj, Anton Štihec..., a naštetih ni bilo opaziti. Med približno 200 Kanglerjevimi simpatizerji so bili nekdanji poslanci Franc Pukšič, Gvido Kres in Sašo Peče ter nekdanji rektor mariborske univerze Ivan Rozman.

Najprej vstop v državni zbor

NLS si je zastavila ambiciozen cilj: na prihodnjih parlamentarnih volitvah namerava preseči prag za vstop v državni zbor in pod okriljem Demosa 2.0 prevzeti oblast. Kangler, ki so ga iz SLS izključili v času predsednika Radovana Žerjava, svojo vseslovensko politično rehabilitacijo začenja s položaja predsednika programskega sveta. Stranka bo v političnem prostoru bržkone počela to, kar zdaj počne Odbor 2015. Zato ne preseneča, da so na vrh programskih izhodišč postavili pravno državo, pluralnost medijev in prijazno državo. Vogrin je včeraj še napovedal, da bodo dali poudarek predvsem gospodarstvu, socialnim zadevam in davčni politiki.

Politični analitik Matevž Tomšič je za STA ocenil, da bo morala NLS izpostavljati svoj regionalni značaj za pritegnitev volilne podpore, torej zagovarjanje interesov prebivalcev Štajerske in preostale severovzhodne Slovenije. Seveda pa podpora Kanglerjevi stranki samo v tej regiji še zdaleč ne bo zadoščala za preboj na državni ravni. To dokazuje tudi zadnji volilni izid Županove liste. Leta 2014 je na lokalnih volitvah v Mariboru zbrala 2675 glasov (7,76 odstotka). Ker se bo konservativno volilno telo zaradi napovedi novih strank dodatno razprševalo – ustanovitev strank napovedujeta še Aleš Primc in Bojan Dobovšek –, bo NLS prisiljena v povezovanje s sorodnimi političnimi gibanji.

Tudi SLS verjame v vrnitev v državni zbor

Predsednik SLS Marko Zidanšek je včeraj napovedal povratek v parlament, po sodni poti pa bodo preverili, ali Kanglerjeva stranka lahko deluje pod izbranim imenom. »Nove zgodbe, ki ob vstopu na politični parket zablestijo in morda prepričajo z zgodbami o nadmoralnosti, vendar nato pogrnejo na vsakem izpitu in ne znajo odločno ravnati v kriznih trenutkih, so se v tem mandatu že izpele. Predvsem pa verjamem, da bo vsak nov akter moral volilcem ponuditi celovite rešitve za Slovenijo. Mi jih imamo,« je dejal Zidanšek.