»Naša republika je odgovorna jedrska država in ne bo, kot smo jasno dali vedeti že doslej, prva uporabila jedrskega orožja, razen če bo naša suverenost ogrožena z agresijo sovražnih sil z jedrskim orožjem,« je severnokorejski voditelj Kim Jong Un obrazložil v triurnem govoru na redko sklicanem kongresu vladajoče partije, na katerem si zagotavlja nedeljeno podporo za svoj program sočasnega gospodarskega razvoja in razvoja jedrske oborožitve, poimenovanega byongjin. Un je dejal, da je pripravljen izboljšati odnose s »sovražnimi nacijami«, in pozval k novim pogovorom z Južno Korejo, da bi odpravili nesporazume in medsebojno nezaupanje. Od ZDA pa je zahteval, naj se ne vmešavajo v medkorejske zadeve.

Kongres spremljale napovedi novega jedrskega poskusa

Kongres, za katerega so severnokorejske oblasti izdale akreditacije okoli 130 tujim novinarjem, poteka za zaprtimi vrati, Unov govor pa je v posnetku v nedeljo predvajala osrednja državna televizija. Poročevalci so mimo opisa njegovih oblačil (črna obleka, siva kravata in roževinasta očala po vzoru dedka Kim Il Sunga) zabeležili še njegovo obljubo, da bo Pjongjang »iskreno izpolnil vse naloge pri neširjenju jedrske oborožitve in prizadevanjih za svet brez jedrskega orožja«. Severna Koreja se je iz sporazuma o neširjenju jedrske oborožitve umaknila pred trinajstimi leti, Unove sedanje obljube pa v praksi negira z razvijanjem taktične jedrske oborožitve skupaj z balističnimi raketami, pri čemer kljub vse ostrejšim mednarodnim sankcijam dosegajo določene uspehe. Napovedi še enega jedrskega poskusa so spremljale tudi sedanji sklic kongresa vseobvladajoče delavske partije, ki je bil prvi po letu 1980.

Unov odmik od Ila

Kim Jong Un je na kongresu, na katerem opazovalci pričakujejo korenito pomladitev partijskega in državnega vodstva, napovedal začetek novega petletnega gospodarskega načrta, ki bo osredotočen na energetsko oskrbo, kmetijstvo in lahko industrijo. Severna Koreja ne objavlja gospodarskih podatkov, južnokorejska centralna banka pa navaja, da je v lanskem letu zabeležila enoodstotno gospodarsko rast, ki pa bo v letošnjem letu znova upadla zaradi sankcij, ki si jih je režim nakopal z novimi jedrskimi in raketnimi poskusi. V Seulu sicer omenjajo, da v severni sosedi vse bolj cveti siva ekonomija, ki je v zadnjih letih okrepila potrošnjo, politični analitiki pa ugotavljajo, da je Un naredil opazen odmik od dela svojega očeta. Navkljub posplošenim napovedim gospodarskih načrtov je zanje pomenljivo že to, da je o njih sploh javno spregovoril, kajti njegov oče Kim Jong Il ni nikoli sprejel tovrstne odgovornosti. Državna tiskovna agencija KCNA je sicer že pred kongresom poročala o povečani produktivnosti. Po njenih navedbah je industrijski sektor dosegel 144 odstotkov zastavljenih ciljev, proizvodnja elektrike pa 110 odstotkov, a ob tem ni bilo razvidno, koliko so pravzaprav znašali omenjeni cilji. Pod Unovo vladavino je v državi stekel razvoj neuradnega tržnega gospodarstva, kar pa ni bilo sprejeto kot uradna vladna politika. A več osebnih avtomobilov in taksijev na ulicah Pjongjanga ter več dobrin v trgovinah in povečana gradnja pričajo o povečani potrošnji v severnokorejskem glavnem mestu.