Zadnji, šesti kongres korejske delavske partije je potekal štiri dni oktobra leta 1980, torej še pred rojstvom sedanjega severnokorejskega voditelja Kim Jong Una. O sedmem se je ugibalo od lanske jeseni, politični biro centralnega komiteja partije pa se je po torkovem poročanju državne tiskovne agencije odločil, da se bo kongres začel prihodnji petek v Pjongjangu.

Analitiki menijo, da bodo na njem uradno sprejeli Unovo doktrino »byongjin«, ki predstavlja sočasen poskus razvoja gospodarstva in jedrske oborožitve ter naj bi nasledila očetovo »songun«, ki je na prvo mesto postavljala vojsko ter nadgradila dedovo, splošno znano kot džuče oziroma zanašanje nase v kombinaciji z marksizmom in ekstremnim nacionalizmom. Napoved kongresa je spodbudila tudi ugibanja o novem severnokorejskem jedrskem poskusu, za katerega izvedenci v ZDA in Južni Koreji menijo, da bo Pjongjang še približal sposobnosti izdelave dovolj majhnih jedrskih glav za namestitev na rakete dolgega dosega. Preizkus take rakete je po trditvah Washingtona in Seula opravil februarja letos pod pretvezo, da gre za umeščanje satelita v zemeljsko orbito.

Unov odmik od očeta Ila

Poznavalci sicer samoizolirane države na Daljnem vzhodu navajajo, da so v dolgem obdobju brez formalnega partijskega kongresa potekale podobno visoko rangirane konference, med njimi tista leta 2010, na kateri je imel Kim Jong Un svojo prvo javno predstavitev svetu.

Podobna konferenca je potekala tudi leta 2012, ko je bil izvoljen za novega voditelja. V očeh zahoda je Un že obveljal za nastopača v primerjavi z očetom, ki ni imel javnih govorov na televiziji, predvsem pa se ni obračal na ljudstvo na vojaških paradah v Pjongjangu. Pričakovati je torej mogoče, da bo imel sedanji severnokorejski voditelj javni govor tudi na kongresu. Analitiki opažajo, da Un vodi Severno Korejo relativno bolj pregledno od leta 2011 umrlega Kim Jong Ila, ki je odkrito kršil ustavo in zakone ter tudi partijski statut. Tako ni nikoli sklical centralnega komiteja delavske partije, med njegovo sedemnajstletno vladavino pa so zabeležili samo en sestanek političnega biroja centralnega komiteja.

Kim Jong Un je v minulih štirih letih sklical vrsto sestankov biroja centralnega komiteja in centralne vojaške komisije kot glavnih vladajočih organov v državi ter jim odmeril precejšnjo publiciteto v javnih občilih. Šlo naj bi torej za odmik od vladavine, ki je temeljila zgolj na Ilovi osebnosti, hkrati pa proizvedla kliko najožjih sodelavcev, ki so postajali vse bolj avtonomni. Z njimi je Un že prišel navzkriž, najbolj odmevno s stricem Jang Sung Taekom, ki je bil obsojen korupcije in usmrčen leta 2013. Un naj bi si prav zato skušal zagotoviti bolj formalne linije nadzora in vladanja. Partijski kongres naj bi torej služil prav slednjemu, z revizijo partijskega statuta za formalno utrditev nadzora partije nad družbo ter z imenovanjem vodilnih mož v njej. Pričakovati je mogoče generacijsko menjavo in nedvoumno glavno Unovo vlogo v partiji ter v še pomembnejši centralni vojaški komisiji.