Obračun Seville in Šahtarja, prvi izpred tedna dni se je končal z neodločenim izidom 2:2, se je začel po željah Andaluzijcev, ki so povedli že po vsega devetih minutah srečanja. Španci se za zgodnje vodstvo lahko zahvalijo branilcu ukrajinskega velikana Maksimu Mališevu, ki je na svoji polovici nespretno sprejel žogo, njegovo napako pa je v gol pretvoril Kevin Gameiro. A Šahtarju se je v igro uspelo vrniti še pred zaključkom prvega polčasa. Brazilec Marlos je s podajo zaposlil nekdanjega hrvaškega reprezentanta Eduarda da Silvo, ki mu z le nekaj metrov žoge ni bilo težko poslati v mrežo.

Pozno prejeti zadetek v prvem delu na nogometaših Seville ni pustil posledic, saj so le tri minute po prihodu iz slačilnice znova vodili. Še enkrat več je obrambo gostov ukanil Gameiro in s tem prišel že do svojega šestega zadetka na zadnjih petih tekmah evropske lige. Vsi dvomi o zmagovalcu so se dokončno razblinili 12 minut kasneje, ko je končni izid srečanja 3:1 postavil Mariano.

»Mislim, da navijači Seville do evropske lige gojijo posebne simpatije,« je po tekmi dejal trener domačega moštva Unai Emery. »Igralci se zavedajo, kako trdo garajo, zato morajo to nadaljevati. A obenem tudi vedo, da je to čas za proslavljanje. Nismo iz kamna, smo le ljudje. Ko nekaj dosežeš s trdim delom, si zaslužiš uspeh proslaviti.«

Nogometaši Seville sicer veljajo za prve specialiste drugorazrednega evropskega klubskega tekmovanja, saj so ga doslej osvojili že štirikrat. Prvič leta 2006, dosežek pa so nato ponovili še leta 2007, 2014 in 2015.

Liverpool preprečil španski finale v evropski ligi

Da za razliko od lige prvakov finale evropske lige ne bo povsem špansko obarvan, je na drugi sinočnji povratni polfinalni tekmi poskrbel Liverpool. Tako kot na stadionu Ramona Sancheza Pijuana so tudi na Anfieldu do zgodnjega zadetka prišli gostitelji. Otočani so zadetek dosegli že v sedmi minut, ko je kapetan Villarreala Bruno Soriano po podaji Roberta Firmina dosegel avtogol in izničil prednost svoje ekipe s prve tekme. Liverpoolčani so imeli v prvem polčasu rahlo prednost v posesti žoge, sprožili so več strelov, ki pa niso bili pretirano natančni.

Domači so se dodobra razigrali šele v drugem delu in v 63. minuti podvojili prednost. Za zadetek je znova podal Firmino, med strelce pa se je vpisal Daniel Sturridge, ki je žogo v mrežo poslal s pomočjo vratnice. Španski upi so se dodatno zmanjšali v 71. minuti, ko je Victor Ruiz zaradi drugega rumenega kartona moral iz igre.

Le tri minute zatem je strel pod prečko sprožil Firmino, vratar rumene podmornice Alphonse Areola pa je žogo izbil. Zato pa ga je v 81. minuti po dvoboju ena na ena ugnal Adam Lallana in vodstvo rdečih povišal na 3:0. Končna zmaga Angležev bi lahko bila še višja, a tako Sturridge kot Lallana priložnosti nista uspela pretvoriti v zadetek.

Trenerja Villarreala zmotil sodniški kriterij

Liverpool je v izločilnih bojih premagal Augsburg, Manchester United, Borussio Dortmundu in Villarreal in bo v finalu evropske lige zaigral prvič po letu 2007. »Da si priigraš finale, potrebuješ tudi nekaj sreče, a večino časa moraš igrati izvrstno,« je novinarjem po tekmi pojasnil strateg Liverpoola Jürgen Klopp in pristavil: »Ko sem prišel v klub, navijačem evropska liga ni bila posebej pri srcu, a sami smo radi igrali v njej. Radi smo potovali v različne države in se prilagajali različnim pogojem, temperaturam. Všeč mi je nogomet, ki se igra v tem tekmovanju. Težava je bila le, ker smo imeli toliko drugih tekem, da se nismo uspeli v celoti osredotočiti.«

Da se je Liverpool zasluženo veselil zmage, je po tekmi priznal tudi trener Villarreala Marcelino Garcia Toral, a se obenem pritožil zaradi sodniškega delegiranja. »Sodnik v našo prid ni piskal toliko prekrškov, kot bi jih moral. A na takšne stvari se je treba prilagoditi. Če želiš zaigrati v finalu, je potrebna tudi sreča, mi je nismo imeli. Čestitam tako nasprotniku kot tudi svojim igralcem, ki so dali vse od sebe.«

Finalna tekma bo odigrana 18. maja na stadionu St. Jakob Park v Baslu.