Predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Marko Jazbec se je tudi po včerajšnji seji nadzornega sveta pričakovano obdržal na čelu upravljalca milijardnega državnega premoženja. Odgovornosti za težave s tremi nadzorniki Nove Ljubljanske banke (NLB), ki so odstopili pred tednom dni, Jazbecu njegovi nadzorniki očitno niso pripisali, s tem pa so najverjetneje utišali tudi politike, ki so minule dni, sicer vsak dan tiše, pozivali vodstvo holdinga k prevzemu odgovornosti in celo k odstopu.

Nadzorni svet SDH, ki ga vodi Damjan Belič, se je na včerajšnji popoldanski seji seznanil s poročilom o izboru februarja imenovanih nadzornikov NLB in sprejel sklep, da je bilo imenovanje vseh novih članov nadzornikov NLB izvedeno skladno s predpisanimi kandidacijskimi postopki, zakonodajo ter predpisi s tega področja. Spomnimo, da je javnost razburil predvsem odstop treh članov nadzornega sveta NLB, Antona Ribnikarja, Antona Macuha in Janka Gedrih.

Banka Slovenije pozna očitke na račun odstopljenih

Ti so po lastnih besedah odstopili zaradi diskreditacije in diskvalifikacije, neuradno pa naj bi jim bilo sporočeno, da ne bodo dobili soglasja Evropske centralne banke (ECB). Ta odloča o primernosti posameznih kandidatov na podlagi informacij, ki jih dobi od nacionalnega regulatorja, torej od Banke Slovenije. Gradivo o nadzornikih so pripravili v banki sami, natančneje v centru za skladnost poslovanja, so nam pa v centralni banki potrdili, da so bili z gradivom, sicer namenjenim nominacijski komisiji nadzornega sveta banke, seznanjeni. Na pričakovani negativni oceni iz Bruslja – nanjo naj bi sicer čakali vsaj še nekaj mesecev – so temeljili glavni očitki Marku Jazbecu za izbor nadzornikov NLB, saj da bi morali upoštevati njihovo dosedanje delo v bankah in morebitno soodgovornost za nastanek bančne luknje. Prvi mož holdinga je vseskozi zatrjeval, da so bili postopki imenovanja vodeni zakonito in pravilno. Potem ko je o tem očitno prepričal tudi predsednika vlade Mira Cerarja – premier je vseskozi zatrjeval, da so nadzorniki odstopili sami in da ne vidi odgovornosti vodstva holdinga za njihov odstop –, so zdaj, kot kaže, to potrdili še nadzorniki SDH, v prvi vrsti pristojni za morebitno kritiko dela vodstva holdinga.

To je medtem, kot smo poročali, že objavilo poziv kandidatom za člane nadzornega sveta NLB, tokrat pa bodo za vsako izpraznjeno mesto poiskali dva kandidata, skupno torej šest. Nadzorni svet NLB je danes v časniku Delo in na spletnih straneh banke že objavil razpis za predsednika uprave banke. Razpis je odprt do 10. maja, 28. aprila pa bo objavljen tudi na kadrovski strani britanskega časnika Financial Times. Največjo slovensko banko sicer po odstopu Janka Medje začasno vodi Blaž Brodnjak.