Spor med britansko vlado in tako imenovanimi »mlajšimi zdravniki« državnega zdravstva NHS, ki se je začel leta 2012, ko je vlada zahtevala spremembo njihovih delovnih pogodb, je privedel že do štirih stavk. Obeta se že peta – 26. in 27. aprila od osmih zjutraj do petih popoldne. Zaradi prejšnje so morali odpovedati več kot 5000 operacij. Napovedana stavka se od dozdajšnjih razlikuje po tem, da bodo prvič v zgodovini britanskega državnega zdravstva v delu Britanije stavkali zdravniki v vseh oddelkih, tudi na urgencah. Zdravniki in vlada, ki drug drugemu očitajo, da se ne poslušajo med pogajanji, zdaj drug drugega obtožujejo, da bodo ogrožali življenja bolnikov. Zdravniki so se za peto stavko odločili, ker je vlada ocenila, da na pogajanjih ne bodo našli skupnega jezika, in sporočila, da bo zato nove pogodbe za mlajše zdravnike avgusta uvedla enostransko.

Izraz mlajši zdravnik (junior doctor) je v bistvu zavajajoč, saj tako rečejo ne samo novopečenim zdravnikom, ko se po diplomi prvič zaposlijo, ampak tudi takim, ki delajo v državnem zdravstvu že deset in več let. Začetna plača teh zdravnikov je vsega 23.000 funtov na leto (4600 manj od povprečne otoške letne plače). Z dodatki za na primer nočno delo in delo ob koncu tedna lahko zaslužijo do 30.000 funtov na leto. Mlajši zdravniki z desetletnimi izkušnjami lahko z dodatki zaslužijo tudi več kot 70.000 funtov na leto, vendar za delo z veliko dodatnimi urami, saj zakon določa, da lahko delajo do 91 ur na teden in sedem noči zapored (v novih pogodbah so to znižali na 72 ur in štiri noči).

Čeprav jim še vedno rečejo mlajši zdravniki, gre za zdravnike, ki vodijo zdravniške ekipe, operirajo in sprejemajo odločitve, od katerih je marsikdaj odvisno življenje bolnika. Nad njimi so samo zdravniki z nazivom svetnik (consultant). V Angliji je 55.000 mlajših zdravnikov, kar je tretjina medicinskega osebja.

Višje plače, manjši zaslužek?

Glavni nepopustljivi pogajalec na vladini strani je minister za zdravstvo Jeremy Hunt. Hunt in vlada trdita, da so zdajšnje pogodbe mlajših zdravnikov, ki so iz devetdesetih let, zastarele in nepravične, kar ni dobra razlaga namer vlade, ki še vedno klesti proračun.

Nove pogodbe res predvidevajo povprečno 13,5-odstotni dvig osnovnih plač, vendar obenem odpravljajo ali nižajo dodatke za nočno delo in delo za konec tedna. Za dnevno delo ob sobotah naj bi bili plačani kot ob delovnikih. Dodatke za nočno delo in delo ob nedeljah bi znižali. Odpravljajo tudi redna zvišanja osnovne plače, ki jih zdaj prinaša število delovnih let na določenem delovnem mestu. Nadomestili naj bi jih s sistemom, povezanim z usposabljanjem. Čeprav bi jim nove pogodbe precej zvišale osnovno plačo, bi mlajši zdravniki, če bi v to privolili, v resnici privolili v znižanje zaslužka za 30 odstotkov. Mnogi pravijo, da bodo odšli v tujino ali druge dele Britanije. Vlada, ki poudarja, da želi imeti zdravstvo, ki bi vseh sedem dni v tednu delovalo enako dobro, trdi, da v bolnišnicah ob sobotah in nedeljah na leto umre 3000 ljudi, ker za konec tedna v bolnišnicah niso deležni primerne klinične oskrbe. Zdravniki trdijo, da so bolniki, ki prihajajo v bolnišnice za konec tedna, bolj bolni od tistih, ki prihajajo med tednom. In da samo s povečanjem števila zdravnikov ob koncu tedna ne bi rešili tega problema. Kritiki vladi očitajo, da želi z novimi pogodbami poceniti delo dodatnih zdravnikov za konec tedna oziroma da bodo zdravniki delali večkrat za konec tedna, a vseeno zaslužili manj kot zdaj.