Spodnji dom brazilskega zveznega parlamenta je v nedeljo zvečer z več kot dvotretjinsko večino sprejel odločitev o začetku uradnega postopka za odstavitev 68-letne levičarske predsednice države Dilme Rousseff. Zadnjo besedo pri tem bo imel zvezni senat, ki se mora do odločitve opredeliti v naslednjih dneh.

Rousseffova in njena Delavska stranka (PT), ki jo vodi nekdanji predsednik države Inacio Lula da Silva, menita, da gre za institucionalni državni udar, ki ga izvaja opozicija pod taktirko predsednika parlamenta Eduarda Cunhe in podpredsednika države Michaela Temerja, ki je tudi vodja Stranke brazilskega demokratičnega gibanja (PMDB). Ta stranka, ki ji pripada tudi Cunha, pa je bila še do nedavnega glavna partnerica vladne koalicije.

Glas v imenu boga in domovine

Odločitev je bila sprejeta v nedeljo po večurnem glasovanju in po končani parlamentarni debati, ki je trajala neprenehoma od petka zjutraj. Dogodek so za medije, predvsem za glavne televizijske postaje, spremenili v pravcati resničnostni šov. Poslanci so priložnost s pridom izrabili in v skoraj surrealistični teatralni maniri obrazložili svoj glas v imenu boga, domovine, spoštovanja svojega dragega sina, vnukov in celo »svoje drage tete, ki je od malega pazila name« ali pa »v imenu moža Rafaela«.

Ob tem so se podporniki ene in druge strani organizirano in množično zbirali v velikih mestih po vsej državi. V glavnem mestu Brasilia, kjer je sedež zveznega parlamenta, so jih pripadniki varnostnih sil razmejili z dvokilometrsko dolgo kovinsko ograjo, na eni strani so zborovali privrženci opozicije, na drugi pa zagovorniki vlade.

V parlamentu so poslanci vladajoče stranke PT in koalicijskih zaveznic (Komunistične stranke in Stranke socializma in svobode) soglasno glasovali proti odstavitvi Rousseffove, manj enotni so bili v vrstah opozicijskih strank. Nazadnje so prevladali glasovi za odstavitev, za kar je glasovalo 367 poslancev od skupno 513, proti pa 137 poslancev. Po mnenju vladnih predstavnikov je rezultat slabši od pričakovanj.

Izjemen trud, ki ga je pred glasovanjem Lula da Silva vložil v to, da bi v prid predsednici zbral 171 poslanskih glasov in opoziciji onemogočil dosego dvotretjinske večine, se ni obrestoval. Obtožba, da je vlada pri proračunu leta 2014 kršila davčna pravila, je po mnenju večine ustavnih analitikov bizarna. Vlada se je takrat pri javnih bankah zadolžila za 96 milijard realov (okoli 25 milijard evrov), da bi prikrila in hkrati pokrila proračunski primanjkljaj, kar opozicija označuje za zločin zaradi opustitve odgovornosti, ob tem da politične in gospodarske državne strukture že poldrugo leto pretresajo korupcijske afere, v katere pa Rousseffova ni vpletena.

Naslednji korak v postopku je glasovanje v zgornjem domu, ki mora do začetka maja z navadno večino zavrniti ali potrditi odločitev državnega zbora. V primeru zavrnitve bo Rousseffova lahko izpeljala svoj drugi predsedniški mandat do konca (2018). V nasprotnem primeru, ki je glede na razmerje moči v 81-sedežnem senatu verjetnejši, bo nemudoma suspendirana, senat pa bo lahko začel politični proces, ki lahko traja največ 180 dni. V tem času bo njeno mesto zavzel podpredsednik Temer. Po končanem procesu mora zgornji dom podati svojo odločitev. Če jo bo tri četrtine senatorjev z glasovanjem spoznalo za krivo, bo dokončno odstavljena in bo na predsedniškem položaju do konca mandata ostal Temer. V primeru drugačne odločitve pa se ji mandat vrne.