»Zame je ključno, da zagotovim nemoteno in varno oskrbo z električno energijo in da ne povzročamo gospodarske škode,« je zatrdil direktor TEŠ Arman Koritnik, ki je že drugi dan stavke poskrbel, da so se odnosi med vodstvom in stavkajočimi v TEŠ še zaostrili. Koritnik je povedal, da je pri njih prišlo do težav že sedmega aprila, saj je član stavkovnega odbora posegel v delo turbinskega strojnika in prevzel upravljanje bloka šest. »Šlo je za hudo kršitev delovnih obveznosti, zato mu je bilo izdano tudi opozorilo pred redno odpovedjo delovnega razmerja,« je pojasnil Koritnik. Dejal je, da takrat niso niti pritiskali niti grozili zaposlenim, ki so stavkali, so pa po končani stavki naredili varnostno oceno in se dogovorili, da bodo nadzorni stolp bloka šest zavarovali tudi fizično. To se je v torek, drugi dan stavke, tudi zgodilo. »To smo storili, tako da smo nepooblaščenim osebam preprečili vstop in najeli dodatne varnostnike pri varnostni službi HTZ. Vsi, ki tam delajo, so se lahko sami odločili, če se bodo stavki pridružili ali ne,« je razložil Koritnik, ki napoveduje še dodatno zaščito, saj po njegovem varnost še vedno ni stoodstotna.

»Za TEŠ sem trenutno odgovoren jaz«

»Navsezadnje lahko vsako nepooblaščeno upravljanje bloka šest privede do težav in pod vprašaj postavi tudi veljavnost garancije,« je poudaril prvi mož TEŠ, ki se do zahtev stavkovnega odbora ne želi opredeljevati. Na vprašanje, ali bi se v dogajanje okoli stavke in zagotavljanja električne energije lahko vključila vlada, odgovarja, da vlada te pristojnosti nima. »Pravzaprav si ne predstavljam, da bi v naše delo posegla vlada in niti ne bi želel delati v družbi, ki bi ji vlada diktirala, kako naj kaj počnemo. Sam pa vem, kaj je treba narediti, da zagotovim varno in zanesljivo proizvodnjo električne energije, saj sem navsezadnje za TEŠ trenutno odgovoren samo jaz,« je poudaril Koritnik in priznal, da je v torek dve uri stavke v nadzorni sobi preživel skupaj z drugimi zaposlenimi, s katerimi se je v tem času pogovarjal o operativnih zadevah. Varnostniki so nepooblaščenim vstop v omenjeno sobo preprečili tudi danes, zato je delo v njej potekalo nemoteno, pa tudi v prihodnje bo Koritnik storil vse, da do izpada delovanja bloka šest ne bo prišlo, saj je to po njegovem mnenju nedopustno.

Obisk delovne inšpekcije

Se je pa danes v TEŠ mudila tudi delovna inšpektorica in preverjala potek stavke. »Sindikalni predstavniki so ji povedali svoje, mi svoje, posredovali ji bomo tudi vso potrebno dokumentacijo, ki jo potrebuje za sestavo zapisnika,« je dejal Koritnik. Ob tem pa spomnil, da stavka poteka v času, ko so v TEŠ obravnavali tudi program presežnih delavcev. Teh naj bi bilo na seznamu 118, a Koritnik miri, da bo teh v najslabšem primeru kvečjemu 26, medtem ko jih bodo 92 prerazporedili na druga delovna mesta, tudi znotraj skupine HSE. A je vse odvisno od več kot petnajstih ukrepov, ki so predvideni, da bi ublažili posledice in zmanjšali število odpovedi. »Vsi pa tudi vemo, da so se razmere na energetskem trgu v zadnjih letih zelo spremenile, panožne in kolektivne pogodbe pa so zastarele, zato bo vse to počasi potrebno spremeniti in prilagoditi novim razmeram,« je še dejal Koritnik.