V Soških in Dravskih elektrarnah ter Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) bodo tudi danes nadaljevali splošno stavko v energetiki tako, da bodo med 8. in 10. uro omejevali proizvodnjo elektrike. Tako so se odločili na včerajšnji seji sindikata delavcev v energetiki, kjer so govorili tudi o torkovih zapletih v TEŠ in Dravskih elektrarnah, kjer so stavkajoče pri stavki ovirali nadrejeni. A kot je za Dnevnik dejal sindikalist TEŠ Danijel Tajnik, pričakujejo podobne zaplete, če ne še hujših. »Čudim se, zakaj inšpektorji ne reagirajo in ne delujejo niti v korist družbe niti delavcev,« pravi Tajnik.

Spomnimo, v torek se je direktor TEŠ Arman Koritnik v času stavke zaklenil v nadzorno sobo in s tem preprečil, da bi zmanjšali proizvodnjo elektrike. V nadzorno sobo niso spustili niti Tajnika.

So se pa v TEŠ včeraj pogovarjali tudi o programu presežnih delavcev. »Koliko jih bo, še nekaj časa ne bo znano, saj je to odvisno od več dejavnikov. Ocenjujemo pa, da je okoli 50 zunanjih izvajalcev, ki bi jih lahko nadomestili z delavci znotraj podjetja,« pravi Tajnik.

»Šlo je za kaznivo dejanje«

Predsednik sindikata delavcev v energetiki Branko Sevčnikar vztraja, da se bo početje direktorja Koritnika selilo v sodne dvorane. »Mi smo to, kar se je zgodilo, prijavili inšpektorju in v zapisnik zapisali, da je šlo za kaznivo dejanje,« pravi Sevčnikar, ki obenem priznava, da tudi pri njihovi stavki obstajajo določene omejitve. »Mi moramo predvsem zagotavljati minimum delovnega procesa, vse drugo ni naša skrb. Elektrarne so kot tovarne elektrike, ki prosto delujejo na trgu in nimajo značaja javnega dobra, zato pri proizvodnji omejitev glede stavke ni. Določene pa bi lahko bile pri distribuciji, ker so tam plačani iz omrežnine in bi lahko šteli, da gre za javni interes. Vendar pa distributerji tako in tako ne izklapljajo uporabnikov, pač pa izvajajo le redukcije, tako da ni nič nezakonitega. Stavka je bila napovedana in zakonsko je vse čisto,« vztraja Sevčnikar.

Na vprašanje, ali so za danes sprejeli kakšne posebne ukrepe, glede na težave, ki so jih imeli tudi v Dravskih elektrarnah v torek, pa je dejal: »Imamo stavkovne straže, a če bodo oni postavili svoje varnostnike, se z njimi ne bomo ruvali in ničesar počeli na silo, saj se to ne sme. Če bodo težave, bomo ponovno dali prijavo inšpektoratu in jih kazensko ovadili.«

Elektrarne so »kritična infrastruktura«

V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) pa so odločno zanikali, da bi kdor koli zaposlene, ki v torek niso imeli dostopa do nadzorne sobe TEŠ, ustrahovali z odpovedjo službe ali jim grozili s fizično silo. »Zaposlenim, ki so želeli stavkati, je bilo to omogočeno,« so pojasnili. In dodali, da je direktor Koritnik storil vse, da bi preprečil nepooblaščen vstop v nadzorno sobo in s tem potencialno preprečil gospodarsko škodo. »Njegovo ukrepanje v smeri zagotavljanja pravic in dolžnosti direktorja gospodarske družbe v HSE v celoti podpiramo.«

Poudarili so, da v napovedi stavke tudi izrecno piše, da bodo zaposleni stavkali na delovnih mestih. »Nepooblaščeni vdori v komandni prostor elektrarne in samovoljno upravljanje s ključnimi napravami lahko povzročijo omejevanje sistemskih storitev oziroma sekundarne regulacije in s tem ogrozijo delovanje celotnega slovenskega elektroenergetskega sistema. Dejstvo je, da naši proizvodni objekti predstavljajo kritično infrastrukturo, ki je strateškega pomena za delovanje slovenskega elektroenergetskega sistema Slovenije,« so dodali.