Prvak DeSUS Karl Erjavec se bo v kratkem, morda že po današnji seji vlade, pogovoril z ministrico za kulturo Julijano Bizjak Mlakar. Kot nam je potrdil, bo od nje zahteval, da izvršuje sklepe vlade in da ima do premierja Cerarja korekten odnos. Če tega ne zmore, je Erjavec po naših informacijah ne namerava več braniti.

DeSUS ne more biti ujetnik idrijskega rudnika

Kot smo poročali, je predsednik vlade Miro Cerar ogorčen, ker se ministrica za kulturo otepa uresničevanja vladnih sklepov o idrijskem rudniku, pa tudi zaradi njenih javnih kritik na njegov račun. V intervjuju za tednik Reporter je med drugim poudarila, da finančni minister in predsednik vlade kulturnemu ministrstvu doslej očitno nista bila preveč naklonjena. Premier je Bizjak-Mlakarjevo pred dnevi povabil na pogovor, ki je bil zelo oster, o njeni nadaljnji ministrski usodi pa se je v torek pogovorjal tudi z Erjavcem.

Po naših informacijah Cerar ministrice za kulturo, ki spada v kvoto ministrov DeSUS, ne bo menjal, če se s tem ne bo strinjal prvak stranke upokojencev. Vendar pa naj bi imel Erjavec tega, da mu Bizjak-Mlakarjeva s svojimi izjavami in ravnanjem nenehno povzroča težave ter da jo mora vseskozi braniti, že vrh glave. Še zlasti ker gre za teme, ki niso prioritete niti vlade niti DeSUS. Tako naj bi Erjavec izjavil, da stranka upokojencev ne more biti ujetnik idrijskega rudnika oziroma ministričinega neizvrševanja vladnih sklepov. Naši viri še poudarjajo, da je Erjavec nezadovoljen tudi zaradi nenehnega tarnanja Bizjak-Mlakarjeve, da ima njeno ministrstvo premalo denarja; po njegovem mnenju naj bi namreč kulturni resor pač delil usodo vseh ministrstev, torej tudi njegovega ministrstva za zunanje zadeve. Prav tako naj bi Erjavca zmotilo, da ga je o pogovoru premierja z Bizjak-Mlakarjevo oziroma o poteku tega pogovora obvestil predsednik vlade, in ne ministrica za kulturo iz vrst DeSUS.

Nezadovoljni tudi poslanci stranke upokojencev

Z ravnanjem Bizjak-Mlakarjeve oziroma z njenim neizvrševanjem vladnih sklepov so nezadovoljni tudi poslanci stranke upokojencev, med katerimi ministrica za kulturo prav tako uživa vse manj podpore. Več naših sogovornikov iz poslanske skupine DeSUS pa si ne želi njene vrnitve v državni zbor, saj so prepričani, da bi v njihove vrste vnesla »nepotreben nemir in konflikte« ali pa bi se celo preselila v opozicijo. Po naših informacijah naj bi Erjavec v nekaterih pogovorih že poudaril, da mu je kaj malo mar, tudi če bi Bizjak-Mlakarjeva v primeru vrnitve v parlament zapustila poslansko skupino DeSUS, saj bi njegovi stranki še vedno ostalo deset poslancev.

Vlada naj bi sicer danes obravnavala mesečno poročilo o neizvršenih vladnih sklepih, v katerem je na prvem mestu izpostavljeno ravnanje ministrstva za kulturo v primeru idrijskega rudnika.