Gen-I, ki ga vodi predsednik uprave Robert Golob, je v polovični lasti Gen energije, drugo polovico pa obvladuje družba IG Energetski sistemi (Iges), katere 100-odstotni lastnik je Petrol. Po zadnjih informacijah naj bi bila v Gen-I vzpostavljena nova lastniška razmerja. Tako bi 12,5-odstotni delež v Petrolovi družbi Iges pridobila Gen energija, s čimer bi postala skupno 62,5-odstotna lastnica Gen-I. Preostalo naj bi si v 12,5-odstotnih deležih razdelili Elektro Ljubljana, Gen-I (z notranjim odkupom) in Petrol.

Največji naftni trgovec se tako očitno ne bo povsem odpovedal svojemu deležu v Gen-I. Predkupno pravico do Petrolovega deleža v Gen-I ima Gen energija, po neuradnih informacijah pa je za ta delež še jeseni lani ponujala okoli 20 milijonov evrov. Za nakup Petrolovega deleža v Gen-I se je zanimal tudi hrvaški HEP, ki trži polovico jedrske elektrarne v Krškem in je Genov glavni konkurent na hrvaškem trgu.

Bo Golob prejemal plačopo Lahovnikovem zakonu?

Gen-I je največji igralec na slovenskem maloprodajnem elektrotrgu, saj elektriko dobavlja vsakemu šestemu gospodinjstvu. Po naših informacijah si Gen-I ne želi, da bi njegova večinska lastnica postala družba Gen energija, saj bi moral Gen-I v tem primeru politiko plač in nagrajevanja prilagoditi Lahovnikovemu zakonu. Izvedeli smo, da naj bi bilo tudi to zdaj že dogovorjeno, kar pomeni, da bo predsednik uprave Gen-I prejemal bistveno nižjo plačo, kot jo prejema zdaj. Iz letnega poročila Gen-I je razvidno, da je Robert Golob leta 2014 prejel skupno 294.022 evrov bruto plače oziroma 24.501 evrov bruto na mesec.

V Gen-I na naša vprašanja ne odgovarjajo, brez komentarja so tudi v Petrolu.

Konzorcij bo moral potrditi še SDH

Nada Drobne Popovič, članica uprave SDH, je pojasnila, da SDH še ni sprejel nobene odločitve, ker država ni lastnica polovičnega deleža v Gen-I. »Res pa je, da je SDH 18-odstotni lastnik Petrola, ki pa je javna delniška družba. O tem pa bo moral odločati Petrolov nadzorni svet,« je dejala Drobne-Popovičeva.

V SDH so seznanjeni s tem, da se dogovarjajo o konzorciju družb, ki naj bi postale lastnice Petrolovega deleža v Gen-I. »Nimamo pa še informacij glede tega, ali se je o tem konzorciju mogoče dogovoriti in kakšna bodo nova razmerja. Če bo konzorcij oblikovan, bo moral to potrditi tudi SDH,« pojasni članica uprave holdinga. »Za nas je ključnega pomena Gen energija, kjer je država 100-odstotna lastnica. Za enega od ciljev v letnem načrtu upravljanja smo si določili, da bo Gen energija poskušala konsolidirati Gen-I. V tem trenutku, ko je razmerje deležev 50 proti 50, ga ne more. Z vidika Gen energije je to zelo pomemben in edini tržni kanal. Glede na razmere v energetiki si prizadevamo za vertikalno integriranost, kar pomeni, da bi na neki način povečali delež v Gen-I. To pa ne pomeni, da mora Gen energija kupiti polovični delež v Gen-I. Če se bo priključila konzorciju, pa bo pri nakupu lahko sodelovala,« je še povedala članica uprave SDH Nada Drobne Popovič.