Potem ko je vajeti na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) januarja letos prevzelo novo vodstvo, so se trenja v tej ustanovi spet razplamtela. Minuli teden so odstopili trije predstojniki oddelkov za radioterapijo (torej zdravljenje z obsevanjem): doc. dr. Irena Oblak, predstojnica sektorja radioterapije, vodja oddelka za teleradioterapijo mag. Franc Anderluh in vodja oddelka za brahiradioterapijo doc. dr. Borut Kragelj. Ena od odstopnih izjav je že umaknjena, preostali dve naj bi bili v prihodnjih dneh.

»Zadeve se niso reševale sproti«

Vršilka dolžnosti generalne direktorice Zlata Štiblar Kisić in strokovni direktor doc. dr. Viljem Kovač sta v izjavi sporočila, da vodenje OI ostaja nespremenjeno. »Ker smo vse težave doslej uspešno reševali, smo prepričani, da bo tako tudi v prihodnje.« Kot vzrok za odstop predstojnikov sta navedla neurejene zadeve iz preteklosti, ki se niso reševale sproti in s soglasjem, nikakor pa da ne gre za razhajanja med vodstvom OI in vodjema, temveč za neenotne poglede med oddelki glede organizacije delovnih procesov. »Prepričani smo, da bomo s strpnim in argumentiranim pogovorom lahko rešili tudi ta zaplet. Naše delo nemoteno poteka,« je še zagotovilo vodstvo OI. V izjavi so zapisali, da težave, ki se pojavljajo pri delu in v zvezi z delom, rešujejo sproti in z dialogom.

Ni pretoka informacij

Kot kaže, pa sta v ozadju sedanjega izbruha nezadovoljstva med zaposlenimi ravno komunikacija in pomanjkanje jasnih odločitev vodstva. Z razmerami pri delu so namreč zelo nezadovoljni tudi v zdravstveni negi, kjer so bili v zadnjih štirih mesecih zamenjani trije zaposleni na vodstvenih položajih, eden pa je odstopil sam.

»Ker ni želel delati v takih razmerah,« je povedala medicinska sestra, ki nas je opozorila na nezadovoljstvo med kolegi. »Zamenjave vodij in odstopi se dogajajo netransparentno, brez navedbe razloga in brez informacij za zaposlene v zdravstveni negi. Tisti, ki prevzamejo to delo, pa ne dobijo navodil,« je povedala.

Trenutno je največje težava blokada informacij. »Odnosi se zato slabšajo in nihče ne prevzame odgovornosti za navodila, ta se spreminjajo iz dneva v dan. Neprestano nas tudi opominjajo, da ne delamo dobro, po drugi strani pa v letnem poročilu za lani piše, da smo delali dobro in pozitivno,« je povedala. Povečuje se tudi kadrovska stiska zaradi bolniških odsotnosti, ki jih je, opaža, v zadnjih mesecih več. »Novo vodstvo javnosti razlaga, da je pretok informacij v hiši sedaj boljši, a zaposleni nimamo tega občutka.«

Povedala je še, da nezadovoljni delavci v zdravstveni negi ne želijo ocenjevati novega vodstva, a »nimajo sogovornika, ki bi mu lahko povedali o težavah in ki bi zagotovil, da bodo pripombe sprejete pozitivno in brez posledic«. Tudi o odstopu treh predstojnikov oddelkov radioterapije niso bili obveščeni, a njihov odstop ni v neposredni povezavi z nezadovoljstvom v zdravstveni negi. »Želimo, da informacije pridejo do naših vodij, da se vzpostavi dialog in da naša opozorila vzamejo resno,« je še povedala medicinska sestra.