Nacionalni inštitut za javno zdravje na pobudo ministrstva za zdravje vodi obsežen projekt, v katerem so pod drobnogled vzeli ureditev preventivnega zdravstvenega varstva otrok in mladostnikov. Na podlagi ugotovitev bodo pripravili izhodišča za morebitne spremembe tudi na področju sistematskih pregledov. Ob tem zagotavljajo, da bodo rešitve usklajevali tako z zdravstveno stroko kot s šolniki in vzgojitelji. Sklepi bodo znani še letos, so nam pojasnili v ministrstvu.

Včeraj smo v Dnevniku poročali o zmanjševanju števila otrok, ki se udeležujejo sistematskih pregledov, in o odsotnosti jasnih smernic, kdo naj bi otroke na te preglede spremljal. Nekatere šole preglede prepuščajo staršem, drugje otroke na pregled pospremijo učiteljice. Mnenja o tem, kaj je bolje, so deljena, zdravstvena stroka pa opozarja, da pregledi mogoče res niso obvezni, niso pa nekoristni.

Večinoma jih organizirajo šole

Trenutno je prisotnost staršev pri sistematskih pregledih obvezna zgolj pri predšolskih otrocih. Tudi pri ministrstvu priznavajo, da se prakse po Sloveniji razlikujejo, ugotavljajo pa, da v veliki večini primerov sistematske preglede organizirajo šole.

V ministrstvu oziroma v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) vodijo statistiko, ki dokazuje boljšo udeležbo otrok in mladostnikov na sistematskih pregledih, kot smo jo objavili. »Po uradnih podatkih ZZZS za leto 2105 je bila realizacija sistematskih pregledov v otroških in šolskih dispanzerjih zelo dobra, v regiji, kjer je bila najnižja, je znašala 97,3 odstotka,« so sporočili včeraj. Ob tem so dodali, da imajo tudi oni informacije (prejemajo jih od pediatrov), da obstajajo starši, katerih otroci se zaradi nasprotovanja cepljenju ne udeležujejo sistematskih pregledov, redki pa so tudi starši, ki menijo, da pri zdravih in normalno razvijajočih se otrocih tako pogosti sistematski pregledi niso potrebni.

Sankcij za starše ni

Ker so sistematski pregledi neobvezni, sankcije za starše, ki otroka na pregled ne pripeljejo, niso predvidene. Prav tako opravljen sistematski pregled in cepljenje nista pogoj za vstop v šolo. »Pediatri si seveda prizadevajo za to, da bi starši redno obiskovali sistematske preglede, saj to omogoča sledenje razvoju otroka in pridobivanje dodatnih informacij, povezanih z nego in razvojem otroka,« pojasnjujejo pri ministrstvu.