Cepivo proti virusom, ki povzročajo raka materničnega vratu, poskuša Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) naročiti že od spomladi, po nizu zapletov in pritožb pa je zamik pri cepljenju v prihajajočem šolskem letu vse bolj verjeten. Do zdaj so šestošolke prvega od treh odmerkov običajno dobile na sistematskih pregledih, ki pa jih imajo v nekaterih krajih že septembra.

Čeprav se bodo prav danes predstavniki IVZ z zdravniki pogovarjali o cepljenju v novem šolskem letu, je za zdaj pri tem še ogromno neznank. Poznavalci medtem predvidevajo, da bi lahko začetek cepljenja po sistematskih pregledih bistveno zmanjšal odstotek cepljenih deklet. Cepljenje, s katerim se morajo v vsakem primeru strinjati starši, bo v tem primeru namreč manj praktično. Dosedanji cilj je bil, da bi v novem šolskem letu cepili 58 odstotkov šestošolk.

V novo šolsko leto brez cepiva?

O revizijskem zahtevku GSK naj bi državna revizijska komisija odločila prihodnji teden, a se lahko roki za odločanje še podaljšajo. Na IVZ zamrznitve postopka naročanja obeh cepiv za zdaj ne komentirajo. Kot napovedujejo, bodo počakali na odločitev revizijske komisije o revizijskem zahtevku GSK, saj bodo od tega odvisni prihodnji postopki. Trudili se bodo, da bodo cepivo proti HPV čim prej zagotovili, so zatrdili.
Glede na zadnje načrte bi se morali zdravniki odločati, s katerim cepivom bodo cepili deklice. To je vnaprej zbujalo dvome o »odpiranju vrat« za pritiske nanje. Podatkov, koliko deklic je bilo proti HPV cepljenih lani, še ni, predlani pa so cepili 53 odstotkov šestošolk. Dvovalentno cepivo GSK ščiti pred rakom materničnega vratu, štirivalentno cepivo Merck Sharp & Dohme (MSD) pa še pred genitalnimi bradavicami. Medtem ko so do zdaj deklice brezplačno cepili le s štirivalentnim cepivom, se je ob letošnjem »odprtju« razpisa tudi za dvovalentno takoj začel oster boj farmacevtskih družb, ki sta doslej vložili kar štiri revizijske zahtevke. Z ločenim naročanjem obeh cepiv je skušal IVZ prekiniti niz pritožb, a so se pri tem očitno ušteli.

Popolna zmeda

Ponudnika se ne strinjata niti o tem, kakšna je sedanja situacija. V GSK predlagajo, da bi poiskali kratkoročno rešitev, kot je na primer interventni uvoz cepiva ali dogovor s ponudnikoma. »Brez tega lahko pride do zamude pri cepljenju, kar pa ni naš namen. Pripravljeni smo se srečati s predstavniki ministrstva za zdravje in IVZ. Rešitvam, ki bi preprečile zamude, dokler se ne razreši vprašanje razpisa, ne bomo nasprotovali,« je poudaril generalni direktor družbe GSK v Sloveniji Victor Hoff. Kot pravi, sicer še vedno nasprotujejo ločenemu naročanju obeh cepiv, za kakršnega se je odločil IVZ. Po njihovem ni ovir, da ne bi pripravili običajnega razpisa, na katerem bi tekmovali obe cepivi. Odločitev državne revizijske komisije, da ustavi obe naročili, pa so po njegovih besedah pričakovali.

V MSD so nasprotno pojasnili, da z ustavitvijo naročanja njihovega cepiva še niso seznanjeni. Kot pravijo, so prejeli pisno potrditev IVZ, da so izbrani ponudnik štirivalentnega cepiva proti HPV. Na to potrditev še vedno računajo: »Od IVZ pričakujemo aneks k okvirnemu sporazumu in smo pripravljeni na takojšnjo dobavo cepiva«.