Vlada bi morala do konca februarja spraviti pod streho novelo zakona o Kobilarni Lipica, s katero bi državni kobilarni znova omogočila opravljanje gostinsko-turistične dejavnosti, ki je trenutno v domeni že lep čas insolventne družbe Lipica Turizem. A zaradi nesoglasij v koaliciji ta zakonska novela, ki so jo pripravili na ministrstvu za gospodarstvo (čeprav je za Lipico pristojno kmetijsko ministrstvo), ni prišla do vladnih soban. Dve koalicijski stranki – SMC in DeSUS – sta se zaradi nasprotovanja SD in kmetijskega ministrstva zato odločili za obvod. Zakon so neposredno v parlamentarno obravnavo mimo SD vložili kar njuni poslanci. »Bypasirali ste koalicijskega partnerja in stranko, ki pokriva ta resor,« je to nenavadno potezo dela koalicije označil vodja poslancev SDS Jože Tanko.

V zakonske spremembe brez vizije

Državni zbor bo novelo zakona o Kobilarni Lipica obravnaval po skrajšanem postopku, prinaša pa dve ključni spremembi – prenos pristojnosti za Lipico s kmetijskega na gospodarsko ministrstvo, poleg tega naj bi državna kobilarna znova opravljala tudi gostinsko-hotelirsko dejavnost, saj je družba Lipica Turizem že dalj časa insolventna in naj bi šla v kratkem v stečaj, čeprav ji je vlada nedavno odobrila 200.000 evrov denarne pomoči.

Kdor je pričakoval, da bo imela Cerarjeva vlada ob spreminjanju lipiškega zakona vsaj približno vizijo, kako naj bi bila državna kobilarna organizirana v prihodnje in kaj bo s tamkajšnjima hoteloma, je živel v utvarah. Te vizije še vedno ni, najnovejša zamisel pa je, da jo bo ministrstvo za gospodarstvo pripravilo čez pol leta. To pomeni, da bo treba zakon o Kobilarni Lipica takrat znova spreminjati, če bo predlog novele, ki je zdaj v parlamentarni obravnavi, sploh sprejet. Kmetijsko ministrstvo namreč vlado svari, da prinaša številna tveganja.

Bo konj podrejen turizmu?

Kmetijski minister in prvak SD Dejan Židan pravi, da je že pred meseci zahteval, da se koalicija opredeli do koncepta Lipice: ali je tam bistvo konj, ki mu je turizem podrejen, ali je obrnjeno. »Večina v koaliciji je potrdila koncept s poudarkom na turizmu, ki je zdaj v obliki predloga novele zakona o Kobilarni Lipica v parlamentarni proceduri,« nam je pojasnil Židan. Na vprašanje, zakaj ni zakona v vladno obravnavo vložilo njegovo ministrstvo, ki je še vedno pristojno za Lipico, pa je odvrnil: »Mi predloga zakona, pri katerem vidimo predvsem tveganja in ne koristi, nismo mogli vložiti v proceduro.«

Kmetijski minister poudarja, da se druge državne kobilarne lipicancev po Evropi, kolikor ve, ne ukvarjajo s hotelirstvom, kar naj bi lipiška po novem spet počela. Po njegovi oceni je do razdružitve hotelirstva in konjereje leta 2007 prišlo zato, ker se je javni denar v Lipici pretakal v hotel, ki je deloval slabo. »Kje je jamstvo, da bo ta hotel, ki je potreben temeljite obnove, zdaj deloval pozitivno? Večina lipiške lokacije se dobro razvija, ni pa še konkretne rešitve za hotel. Je zaradi reševanja hotela smiselno pod vprašaj postaviti vse tisto, kar se v Lipici opazno razvija?« se sprašuje prvak SD in napoveduje, da se bodo njihovi poslanci do novele zakona o Kobilarni Lipica, ki sta jo vložili preostali koalicijski partnerki, opredelili šele, ko bodo slišali vse argumente za predlagane spremembe.