Vlada Mira Cerarja se je uskladila o tem, da Lipica potrebuje enega gospodarja, v kakšni obliki bo organizirana, pa še vedno ni jasno. Člani parlamentarnih odborov za kmetijstvo in za gozdarstvo so včeraj dobili na mizo skromni dve strani vladnega gradiva, ki govorita o prihodnjem javnem gospodarskem zavodu Kobilarna Lipica, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti pa je na seji omenjenih odborov priznal, da ta trenutek v resnici še ne vedo, ali bo Lipica organizirana kot javni zavod, kot javni gospodarski zavod ali celo kot družba z omejeno odgovornostjo. Toda to ni zmotilo koalicijskih poslancev, da ne bi podelili bianco podpore predlagani reorganizaciji Lipice, poslanka Združene levice Violeta Tomić pa je za vladno gradivo ugotovila: »Na mizi imamo bajke in povesti o Lipici.«

Dvomi o izvedljivosti projekta

O uspehu načrtovane reorganizacije Lipice mnogi že dvomijo. »Dvomi, ali je to, kar je na papirju, res izvedljivo, so veliki,« ugotavlja tudi Samo Jereb, drugi namestnik predsednika računskega sodišča. Opozarja, da na podlagi vladnega gradiva poglobljenega stališča do predlaganih rešitev ne more izreči, saj ni znano niti to, kakšno breme bi bile za državni proračun. Najbolj sporna se mu zdi predlagana delitev na javno službo in na tržne dejavnosti, med katere vlada uvršča tudi gospodarske dejavnosti kobilarne, torej obiske kobilarne, oglede predstav dresurnega jahanja, vožnje s kočijo...

»Opozarjam na pravila državnih pomoči, ki poznajo posebne storitve. Samo tisti, ki upravlja s konji, torej z javno službo, lahko izvaja gospodarske dejavnosti kobilarne. S prihodki iz tega naslova je dovoljeno zgolj zmanjševati stroške javne službe, ni jih pa dovoljeno porabljati za tržne dejavnosti, kot sta hotelirstvo in gostinstvo,« je vlado posvaril Jereb.

Javne hiše nočejo v Lipici

Kritična je tudi nekdanja premierka Alenka Bratušek, zdaj članica poslanske skupine nepovezanih poslancev, ki ne verjame v srečen konec lipiške zgodbe: »Družba Lipica Turizem je v petih letih ustvarila 1,6 milijona evrov izgube. Kako boste s turizmom ob še nekoliko strožjih pogojih začeli z obstoječo infrastrukturo in z obstoječo dejavnostjo delati plus?« Franc Breznik iz SDS predlaga »odklop« turizma od kobilarne. Prepričan je, da je treba socialistična hotela v Lipici nemudoma porušiti in to turistično zgodbo začeti graditi na razkošnih hotelih, turnirjih v golfu in polu... Toda upravljanja hotelov Breznik ne bi prepustil Slovencem: »Upravniki hotelov Sacher na Dunaju in v Salzburgu bi morda lahko naredili zgodbo tudi v Lipici.« Njegov strankarski kolega Marko Pogačnik pa je dodal: »Najboljša rešitev za Lipico bi bila podelitev koncesije.«

Eden redkih udeležencev včerajšnje seje o Lipici, ki ni poslanec katere od koalicijskih strank in je zagovornik reorganizacije Lipice, za kakršno se zavzema ministrstvo za gospodarstvo, je Darko Ravnikar, ki ga je Slovenski državni holding nedavno imenoval za direktorja družbe Lipica Turizem. Predlog gospodarskega ministrstva podpira, zato ker je prepričan, da Lipice ni brez turizma in da bi se lahko v hotel Maestoso z novim najemnikom naselila kakšna dejavnost, ki ne pritiče kulturnemu spomeniku. »Vemo, kaj na teh lokacijah najbolj gre. Če vprašamo Kraševce, bodo povedali, da igralništvo in morda še javna hiša ali kaj takega,« je bil slikovit Ravnikar. Poslanki Nove Slovenije Ivi Dimic je ob tem ušla malce dvoumna opazka: »Prepričana sem, da bomo po vašem nastopu vsi še malce bolj spremljali, kaj se dogaja v Lipici.«