Napovedi, da bo ljubljanska občina že pred koncem pomladi porušila več stavb na območju nekdanje tovarne Rog, se uresničujejo v bliskovitem tempu. Prejšnji četrtek so na magistratu objavili razpis za izbiro izvajalca rušitvenih del, ki ga bodo izbirali že konec prihodnjega tedna. Če bo šlo brez zapletov, bi torej lahko že maja padle prve stavbe. Rok za dokončanje vseh del je občina postavila do konca oktobra.

V proračunu na voljo le 50 tisočakov

Kot razkriva razpis, so se na občini očitno odločili, da se bodo v prvi fazi lotili rušenja stavb na jugovzhodu kompleksa in prizanesli stavbam, kjer se odvija večina dejavnosti tamkajšnje skupnosti. Za zdaj bo ostala nedotaknjena tudi galerija Kljub vsemu, v kateri se poleg razstav odvija klubska scena. Ne pa tudi Studio Samorog, kjer ustvarja vizualna umetnica Breda Pivk. Največji zalogaj bo za gradbince nedvomno dvonadstropna stavba ob nekdanji tovarni, kjer je po napisih sodeč nekoč deloval Multikulti dance hall.

Da so tudi drugim stavbam za nekdanjo tovarno šteti meseci, je jasno po tem, da je razpisna dokumentacija pripravljena za rušitev celotnega kompleksa, tokratno naročilo pa je označeno kot faza 1. Kdaj naj bi se zgodila druga faza, po razpisni dokumentaciji ni jasno, je pa ljubljanski župan Zoran Janković pred časom dejal, da bodo prizidki pred glavno stavbo na vrsto prišli prihodnje leto. V njih se trenutno dogajajo med drugim tudi skejterska, rolerska in BMX-dejavnost v skejterskem parku in cirkuška dejavnost v cirkusu.

Glavni razlog za naglico občine je gradbeno dovoljenje za rušitev, ki poteče že sredi junija, medtem ko sredi maja prihodnje leto poteče dovoljenje za obnovo stavbe nekdanje tovarne. Občina ima v letošnjem proračunu za Rog zagotovljenih le 50.000 evrov, kar je drobiž, saj naj bi samo rušitev in izdelava podrobnega projekta obnove stali skoraj milijon evrov. Kje bo občina dobila ta sredstva, za zdaj ni povsem jasno, v proračunu so napisali le, da bodo oddali prijavo na razpis pristojnih ministrstev za evropska sredstva.

Kot najverjetnejši vir se sicer omenja evropski razpis za spodbujanje trajnostnega urbanega razvoja, v okviru katerega bo za 11 mestnih občin predvidenih 117 milijonov evrov. Vendar po zadnjih informacijah razpis zamuja, saj še ni ne dokončnih meril, kako se bo delil denar med prijavljenimi projekti občin, ne pravne podlage, kdo bo projekte izbiral.