Namesto zbližanja marčevski predlog dimnikarske zakonodaje očitno še bolj deli javnost. Nova različica, po kateri bi obstoječi koncesijski sistem po načelu en dimnikar za eno območje nadomestili z novim licenčnim sistemom proste izbire dimnikarja na trgu, se sicer vsebinsko skoraj ne razlikuje od prvotne. Ministrstvo je v njej skušalo predvsem zgladiti pravne robove in v tem okviru odpraviti ostre kritike vladne zakonodajne službe, ki so letele na lanski osnutek.

Nasprotovanje z obeh bregov

Kljub temu je tokratna javna razprava, ki se je končala prejšnji teden, prinesla kar 75 različnih odzivov, predlogov in pripomb, medtem ko jih je prvi predlog požel »zgolj« 47. Prejete pripombe morajo na ministrstvu še preučiti, po odzivih najbolj aktivnih predstavnikov javnosti sodeč pa ostajajo podobne. Naj spomnimo, ukinitve dimnikarskih monopolov in uvedbe proste izbire dimnikarja niso podprle civilne pobude, ker predlagane rešitve ljudem ne prinašajo popolne svobode pri odločanju o dimnikarskih storitvah, temveč bi redno pregledovanje in čiščenje kurilnih naprav še naprej ostalo obvezno. Obstoječi koncesionarji pa so se spremembam uprli, ker so po njihovem slabo premišljene, protiustavne in za državo celo potratne.

Koalicija še vedno neenotna

O tem so konec lanskega leta prepričali tudi večji del vladajoče koalicije, ki je zakonski predlog takrat umaknila iz procedure in še za eno leto – do konca leta 2016 – podaljšala obstoječi koncesijski sistem. A po prvih neuradnih informacijah predvsem največja in tudi najmanjša koalicijska stranka – SMC in SD – niti s tokratno različico zakona nista zadovoljni. Tako ostane le še podpora DeSUS, iz katere prihaja okoljska ministrica Irena Majcen. Da koalicijski sestanki in usklajevanja o novi dimnikarski ureditvi, in to celo na ministrski ravni, še potekajo, so potrdili tudi na okoljskem ministrstvu.